gtk-gnutella 0.94 - en to hu translation catalogue (1476 entries)

en: No longer connected
hu: Már nincs kapcsolatban

en: Requeued by file info change
hu: Fájl infó változás miatt újra sorban áll

en: Suspended (SHA1 checking)
hu: Felfüggesztve (SHA1 ellenőrzés)

en: No download slot
hu: Nics letöltő nyílás

en: Ignoring Push flag
hu: Nyomás-jelzés mellőzése

en: Dup SHA1 during creation
hu: SHA1 készítése létrehozás közben

en: Explicitly requeued
hu: Kifejezetten újra sorba állítva

en: Requeued by competing download
hu: Vetélkedő letöltés miatt újra sorbaállítva

en: Requeued after trimmed data
hu: Adatokat igazítva újra sorbaállítva

en: Chunk done, connection closed
hu: Darab kész, kapcsolat lezárva

en: Weird HTTP status (protocol desync?)
hu: Furcsa HTTP állapot (szinkron elvesztve?)

en: URN fileinfo mismatch
hu: URN fájlinfó eltérés

en: Discovered dup SHA1
hu: SHA1 készítve

en: SHA1 mismatch detected
hu: SHA1 eltérés érzékelve

en: Bad size
hu: Rossz méret

en: Too small
hu: Túl kicsi

en: Too large
hu: Túl nagy

en: Way too large
hu: Túlontúl nagy

en: Unknown message type
hu: Ismeretlen üzenetfajta

en: Unexpected message
hu: Váratlan üzenet

en: Message sent with TTL = 0
hu: TTL=0-val küldött üzenet

en: Improper hops/ttl combination
hu: Helytelen ugrás/TTL párosítás

en: Max TTL exceeded
hu: Legnagyobb TTL túllépve

en: Message throttle
hu: Üzenetdobás

en: Unusable Pong
hu: Használhatatlan kop

en: Hard TTL limit reached
hu: _Kemény TTL korlát elérve

en: Max hop count reached
hu: Legnagyobb ugrásszám elérve

en: Route lost
hu: Út elveszett

en: No route
hu: Nincs út

en: Duplicate message
hu: Megkettőzött üzenet

en: Message to banned GUID
hu: Üzenet a kitiltott GUID-nek

en: Node shutting down
hu: Csomópont kilép

en: TX flow control
hu: TX folyamvezérlés

en: Query text had no trailing NUL
hu: Keresőszöveg nincs NUL-lal lezárva

en: Query text too short
hu: Keresőszöveg túl rövid

en: Query had unnecessary overhead
hu: Keresőszöveg szükségtelen terheléssel

en: Message with malformed SHA1
hu: Üzenet hibás SHA1-gyel

en: Message with malformed UTF-8
hu: Üzenet hibás UTF-8-cal

en: Malformed Query Hit
hu: Hibás találat

en: Bad return address
hu: Rossz visszatérő cím

en: Hostile IP address
hu: Ellenséges IP-cím

en: Got %d host from %s | Got %d hosts from %s
hu[0]: %d gazda érkezett %s gazdától

en: Connecting to web cache %s
hu: Csatlakozás %s webes gyorstárhoz

en: Updated web cache %s
hu: %s webgyorstár időszerűsítve

en: Can't find your home directory!
hu: Saját mappa nem található!

en: creating configuration directory "%s"
hu: „%s” beállításmappa teremtése

en: Cannot proceed without valid configuration directory
hu: Nem lehet továbblépni érvényes beállításmappa nélkül

en: Can only run as a leaf when TCP-firewalled
hu: TCP-tűzfalazva csak levélként működhet!

en: Node added
hu: Csomópont felvéve

en: Invalid IP/Port
hu: Érvénytelen IP/kapu

en: Unknown operation
hu: Ismeretlen művelet

en: Malformed command
hu: Hibás parancs

en: Query string missing
hu: Keresőszöveg hiányzik

en: Search added
hu: Keresés felvéve

en: Property missing
hu: Tulajdonság hiányzik

en: Unknown property
hu: Ismeretlen tulajdonság

en: Value:
hu: Érték:

en: Value found and displayed
hu: Érték megtalálva és kijelezve

en: Value missing
hu: Érték hiányzik

en: Type not supported
hu: Nem támogatott típus

en: Value found and set
hu: Érték megtalálva és beállítva

en: Help:
hu: Súgó:

en: Unknown parameter
hu: Ismeretlen paraméter

en: Total horizon size (%u/%u nodes support HSEP):
hu: Teljes látókör mérete (%u/%u csomópont támogat HSEP-t):

en: Horizon size via HSEP node %s (%s):
hu: Látókör mérete HSEP útján %s (%s) csomópont:

en: leaf
hu: levél

en: ultrapeer
hu: átjátszó

en: normal node
hu: normál végpont

en: Hops
hu: Ugrás

en: Nodes
hu: Csomópont

en: Files
hu: Fájl

en: Size
hu: Méret

en: Good bye
hu: Viszontlátásra!

en: Unknown command
hu: Ismeretlen parancs

en: Looking for UDP host cache %s
hu: %s UDP-gazda gyorstár keresése

en: Sent ping to UDP host cache %s:%u
hu: %s:%u gazdagyorstár kopogtatva

en: Got %d host from UDP host cache %s:%u | Got %d hosts from UDP host cache %s:%u
hu[0]: %d gazda érkezett %s:%u UDP-gazdagyorstárból

en: No proxy
hu: Nincs proxy

en: displayed normally
hu: normál kijelzés

en: displayed marked
hu: megjelölés

en: not displayed
hu: nincs kijelzés

en: auto (recommended)
hu: auto (ajánlott)

en: ultra node
hu: átjátszó

en: leaf node
hu: levél

en: Indicates whether the hostcache file is being read.
hu: Jelzi, hogy beolvasás alatt áll-e a gépgyorstár fájl.

en: Indicates whether the ultracache file is being read.
hu: Jelzi, hogy beolvasás alatt áll-e az átjátszó gazdatár fájl.

en: Indicates that gtk-gnutella finds the version you run very VERY old.  You should upgrade as soon as possible to avoid suffering from non-optimal Gnutella support that may not only damage your abilities to search and download but also harm the network since you're not supporting the newest features.
hu: Jelzi, hogy az ön által használt gtk-gnutella egy NAGYON régi változat. Cserélje újabbra, amint lehet, hogy elkerülje a nem optimális Gnutella-támogatást, ami nem csak az ön keresési és letöltési képességeit rontja, hanem a hálózatot is, mert nem támogatja a legújabb szolgáltatásokat.

en: Gtk-Gnutella found a newer version on the Gnet and gives information about it here.
hu: Gtk-gnutella újabb verziót talált a Gneten és itt ad róla tájékoztatást.

en: Try to keep at least this number of connections to other servents of the same kind as we are (normal or ultra nodes). This should be smaller than the maximum amount of connections to allow incoming connections.  Keep in mind that the default TTL on Gnutella is 4, so this needs to be more than 30 to provide decent range for searches.
hu: Megpróbál legalább ennyi kapcsolatot fenntartani a többi kiszolgálóval, amelyek ugyan olyanok mint a miénk (hagyományos vagy átjátszó csomópont). Ez legyen kisebb, mint a bejövő kapcsolatok legnagyobb száma! Tartsa észben, hogy Gnutellán 4 az alapértelmezett TTL, így ennek legalább 30-nak kell lennie, hogy tisztességes keresési sugarat biztosítson.

en: When in ultrapeer mode, try to keep at least this number of connections to normal servents.  This should be smaller than the maximum amount of connections to allow incoming connections.
hu: Átjátszó üzemmódban megpróbál legalább ennyi kapcsolatot fenntartani a többi hagyományos kiszolgálóval. Ez legyen kisebb, mint a bejövő kapcsolatok legnagyobb száma!

en: Don't allow more than this number of connections to other servents.  As a rule of thumb you should reserve 256 b/s bandwidth per connection. Never use up all your bandwidth, leave a little space for TCP/IP overhead. It's not advisable that you set this to a value smaller than 30.
hu: Nem enged ennél több kapcsolatot más kiszolgálókhoz. Jusson 256b/s sávszélesség minden egyes kapcsolatra! Soha ne használja fel a teljes sávszélességét, hagyjon egy kis helyet a TCP/IP fejléceknek! Nem tanácsos ezt az értéket 30-nál kisebbre állítani.

en: Number of leaf nodes currently connected.
hu: Pillanatnyilag a végponti kapcsolatok száma.

en: Number of normal nodes currently connected.
hu: Pillanatnyilag a hagyományos kapcsolatok száma.

en: Number of ultra nodes currently connected.
hu: Pillanatnyilag az átjátszó kapcsolatok száma.

en: Don't start more than this number of parallel downloads.  Others will remain in the queue waiting for a download slot.
hu: Nem kezd bele ennél több egyidejű letöltésbe. A többi letöltő nyíláshoz áll sorba.

en: Don't make more connections than given here to a single host to download a file.  Be nice to others, and leave it at the default value (1).
hu: Letöltéskor nem hoz létre ennél több kapcsolatot egy géphez. Legyen kedves másokhoz, és hagyja az alapértéket (1)!

en: Don't allow more than this number of uploads in total. This also defines the amount of PARQ queues that will be used. You should at least set it to 2.
hu: Nem enged ennél több feltöltést. Ez meghatározza a PARQ sor hosszát is.Legyen legalább 2!

en: Don't upload more than this number of files in parallel to a single host.
hu: Nem tölt fel ennél több fájlt egyidejűleg egy gépre.

en: Local IP address last determined.
hu: Az utoljára meghatározott helyi IP-cím.

en: When the current IP address was determined.
hu: Amikor a jelenlegi IP-címet meghatározták

en: Average uptime with the same IP address.
hu: Átlagos futási idő ugyanazzal az IP-címmel

en: Timestamp at which servent was started.
hu: A kiszolgáló indulásának időpontja

en: Average servent uptime.
hu: A kiszolgáló átlagos futási ideje.

en: Local TCP port gtk-gnutella is listening on. Your ISP may block or choke traffic on TCP port 6346 so it would be a good idea to change it to something in the range of 1024-65535.  Don't forget to update your firewall port forwarding / opening, as necessary.  Note that by default, the TCP port 6346 is not used to guard against undue censorship.
hu: Helyi TCP kapu, amelyen a gtk-gnutella várja a bejövő kapcsolatokat. Az ön internet-szolgáltatója akadályozhatja/megállíthatja a forgalmat a 6346-os kapun, ezért jó ötlet ezt megváltoztatni valamire az 1024-65535 intervallumban. Ne felejtse el időszerűsíteni a tűzfal kapu-továbbítás/nyitás beállítását, amennyiben szükséges! Jegyezze meg, hogy a 6346-os kapu nem szokott megvédeni a cenzúrától.

en: Use this IP address as source address if 'force local ip' is activated.
hu: Ezt az IP-címet használja forráscímként ha a „helyi ip kényszerítését” bekapcsolta

en: The connection bandwidth reported to other hosts. This is the speed at which you can upload things to others.
hu: A kapcsolat sávszélessége, amit a többi gépnek jelent. Ez az a sebesség, amellyel a feltöltés folyik.

en: Whether the connection bandwidth reported to other hosts should be computed based on the current average upload speed. The reported speed is the available speed for a new upload, not the theoretical maximum configured: it is the average bandwidth (or the max configured bandwidth if no traffic yet) divided by the number of upload slots. When it is ON (recommended setting), the hardwired connection speed is not used.
hu: Számítva legyen-e a többi gépnek jelentett kapcsolat sebessége a jelenlegi átlagos feltöltési sebesség alapján. A jelentett sebesség az elérhető sebesség egy új feltöltésnek, nem a beállított elméleti maximum: átlagos sávszélesség (vagy a beállított maximum, ha nincs még forgalom) osztva a feltöltőnyílások számával. Bekapcsolva (ajánlott) a beállított kapcsolat sebessége nem használt.

en: Return at most this number of results to a query, using as many query hit packets as necessary.  To avoid network flooding, keep this to a reasonable value.
hu: Legfeljebb ennyi eredményt ad vissza a keresés, a szükséges számú kereső csomagot használva. A hálózat elárasztását kerülendő, tartsa ezt egy ésszerű értéken!

en: Unless this percentage or more of the upload bandwidth is used, allow additional upload slots.
hu: Amíg ezt a százalékot nem éri el a feltöltésre használt sávszélesség, további feltöltések nyitását engedi.

en: Number of seconds before a download connect attempt times out.
hu: A letöltő csatlakozási próbálkozás türelmi ideje másodpercben

en: Number of seconds before a push request times out.
hu: A nyomási kérelem türelmi ideje másodpercben

en: Number of seconds before a download times out if no data is received.
hu: A letöltés türelmi ideje másodpercben, ha nem érkezett adat

en: Minimum number of seconds to wait on auto-retry timeouts.
hu: Legalább ennyi másodpercet vár mielőtt újra próbál letölteni

en: Maximum number of seconds to wait on auto-retry timeouts.
hu: Legfeljebb ennyi másodpercet vár mielőtt újra próbál letölteni

en: Maximum number of attempts to download a file not counting HTTP busy indications.
hu: Legfeljebb ennyiszer próbál egy fájlt letölteni nem számítva a HTTP foglalt jelzéseket

en: Delay in seconds before retrying after a connection timed out.
hu: Türelmi idő lejárta utáni késleltetés másodpercben mielőtt újra próbál kapcsolódni

en: Delay in seconds before retrying after getting a 'busy' response from a host.
hu: A „foglalt” jelzés utáni késleltetés másodpercben mielőtt újra próbál kapcsolódni

en: Delay in seconds before retrying after getting a 'connection refused' response from a host.
hu: A „kapcsolat visszautasítva” válasz utáni ismételt próbálkozás késleltetése másodpercben

en: Delay in seconds before retrying after a retry stopped (timed out, connection reset by peer, etc...).
hu: A megállított próbálkozás (türelmi idő lejárt, a társ lezárta a kapcsolatot, stb.) utáni ismételt próbálkozás késleltetése

en: Amount of bytes to overlap when resuming a download. It should be at least 64 bytes for safe resuming, otherwise gtk-gnutella will not accept to resume a file for which we had no SHA1 known, after a server gives one back.
hu: Letöltés folytatásakor az átfedés mérete bájtban. Legyen legalább 64 bájt a biztonságosfolytatás érdekében, különben a gtk-gnutella nem fog folytatni olyan fájlt, amelyheznincs ismert SHA1, miután a kiszolgáló visszaad egyet.

en: Number of seconds before an upload times out if no connection can be established during a push.  It is also the maximum amount of time we wait to get the whole HTTP request.
hu: A feltöltés türelmi ideje másodpercben, ha nem sikerült kapcsolatot teremteni nyomással. Ez a teljes HTTP kérelem legnagyobb várakozási ideje is.

en: Number of seconds after which an upload times out if no data is transmitted.
hu: A feltöltés türelmi ideje, ha nem történt adatátvitel.

en: Amount of seconds to wait before a search is issued again to see if new results are available.  Be very careful with this parameter, and do not set it too low or you will damage the Gnutella network.  A delay of half an hour is fine.
hu: Várakozási idő másodpercben mielőtt a keresést megújítja az újabb eredményekért. Legyen óvatos ezzel a paraméterrel, és ne állítsa túl alacsonyra, különben a Gnutella-hálózat látja kárát. Fél óra késleltetés jó.

en: Maximum ratio of file descriptors reserved for banning. For instance, if your OS gives you 350 file descriptors, a ratio of 10 will reserve at most 35 file descriptors.  You should ensure you have around 100 file descriptors for efficient banning.
hu: Legfeljebb ekkora hányadát foglalja le a fájlleíróknak. Például ha az oprendszer ad 350 fájlleírót, akkor 10-es érték 35 fájlleírót jelent. Kb. 100 fájlleíró kell a hatékony működéshez.

en: Maximum number of file descriptors reserved for banning.
hu: Legfeljebb ennyi fájlleírót foglal le

en: Amount of file descriptors currently used for banning, i.e. which are currently kept open for delayed close.
hu: Fájlleírók száma foglaláshoz, azaz amelyeket nyitva tart késleltetett záráshoz.

en: Number of file descriptors we'll actually be using for banning.
hu: Ennyi fájlleírót fog használni

en: Number of seconds an incoming connection has to start sending out its request.
hu: Másodpercek száma, ami után egy bejövő kapcsolatnak küldenie kell a kérelmét

en: Number of seconds before a Gnet connect attempt times out if no connection can be established.
hu: Gnet kapcsolat létesítésének türelmi ideje másodpercben, ha nem sikerült kapcsolódni

en: Number of seconds before a Gnet connection times out if no data is transmitted.
hu: Gnet kapcsolat tartásának türelmi ideje, ha nem történt adatátvitel

en: Maximum size of the sendqueue for the nodes (in bytes). Must be at least 150 percent of the maximum message size.
hu: A küldősor legnagyobb mérete bájtban. Legalább a legnagyobb üzenet 150 százalékának kell lennie.

en: Maximum number of seconds a node can remain in transmit flow control before being kicked out.
hu: A leghosszabb idő másodpercben, amíg egy pont az átvitelt vezérelheti, mielőtt kirúgják.

en: Maximum percentage of time over 5 minutes that our node can remain in flow control remotely before dropping the connection.  This only works with nodes that will send us an hops-flow message when they are flow-controlling us.
hu: Legfeljebb ennyi százalékban vezérelheti ez a pont az átvitelt távolról mielőtt megszakítja a kapcsolatot. Ez csak olyan pontokkal működik, amelyek küldenek „hops-flow” üzenetet, amikor az átvitelt vezérlik.

en: Maximum TTL we allow in messages we broadcast.  If a query comes in with a TTL greater than that, it will be trimmed down to that value.  On Gnutella, the standard is TTL=4, so you cannot set a value lower than that.
hu: A legnagyobb TTL érték a szórt üzenetekben. Ha ennél nagyobb értékkelüzenet érkezik, akkor az ezt az értéket kapja. A Gnutellán a szabvány a TTL=4, tehát ennél kisebb értéket nem lehet beállítani.

en: The TTL we use in messages we generate.  The default on Gnutella is TTL=4.  If you set it to too large a value, you run the risk of being trimmed down by fellow gtk-gnutella nodes, or kicked out by some other servent.
hu: A TTL, amit az üzeneteinkben használunk. Gnutellán az alapértelmezett TTL=4. Ha túl nagyra állítják ezt az értéket, akkor lehet, hogy a társ gtk-gnutella pontok ezt lecsökkentik, vagy kirúg egy másik kiszolgáló.

en: Maximum hard TTL limit (hops + TTL) on messages we relay.  This should be greater than the standard TTL=4, because it is also applied to routed-back messages (query hits) that could be re-routed in case a connection is lost.  Standard broadcasted messages have their TTL limited by the maximum TTL you configure, and that limit should be much lower than the value of this parameter.
hu: Legnagyobb kemény TTL korlát (hops + TTL) a küldött üzenetekre. Ez legyen nagyobb, minta szabvány TTL=4, mert ezt alkalmazzák a visszairányított üzenetekre is (találatok), amelyeket átirányíthatnak, ha egy kapcsolat elveszett. Szabvány szórt üzenetek TTL korlátja a legnagyobb TTL érték, amit ennél jóval kisebbre kell állítani.

en: For development use: debug level.
hu: Fejlesztőknek: hibajavítás szintje

en: Debug level for code shared between gui and core.
hu: Hibajavítás szintje a felhasználói felület és a mag osztott kódjára

en: Verbosity of GWebCache related debug messages.
hu: A webes gyorstárt érintő hibaüzenetek bőbeszédűsége.

en: Verbosity of URL handling related debug messages.
hu: Az URL-kezelést érintő hibaüzenetek bőbeszédűsége.

en: Debug level for dynamic query hit routing.
hu: A dinamikus találatirányítás hibajavítási szintje.

en: Debug level for dynamic queries.
hu: A dinamikus kérelmek hibajavítási szintje.

en: Debug level for vendor messages.
hu: A szállító üzeneteinek hibajavítási szintje.

en: Debug level for queries.
hu: A kérelmek hibajavítási szintje.

en: Debug level for searches and search results management.
hu: A keresések és eredményeik hibajavítási szintje.

en: Debug level for the UDP traffic layer.
hu: Az UDP forgalom hibajavítási szintje.

en: Debug level for the Query Routing Protocol.
hu: A keresés-irányítás protokoll hibajavítási szintje.

en: Debug level for message routing.
hu: A üzenettovábbítás hibajavítási szintje

en: Debug level for GGEP.
hu: A GGEP hibajavítási szintje

en: Debug level for pong caching.
hu: A kop-gyorstár hibajavítási szintje

en: For development use: track properties.
hu: Fejlesztőknek: nyomkövetés tulajdonságai

en: For development use: don't add new hosts to the hostcatcher.
hu: Fejlesztőknek: nem tesz új gépeket a gépfogóba

en: Enable bandwidth limitation for incoming HTTP traffic.
hu: Bejövő HTTP forgalom korlátozása

en: Enable bandwidth limitation for outgoing HTTP traffic.
hu: Kimenő HTTP forgalom korlátozása

en: Enable bandwidth limitation for incoming Gnet traffic.
hu: Bejövő Gnet forgalom korlátozása

en: Enable bandwidth limitation for incoming Gnet leaf traffic.
hu: Bejövő Gnet levél-forgalom korlátozása

en: Enable bandwidth limitation for outgoing Gnet traffic.
hu: Kimenő Gnet forgalom korlátozása

en: Enable bandwidth limitation for outgoing Gnet leaf traffic.
hu: Kimenő Gnet levél forgalom korlátozása

en: Enable dynamic upload slots allocation.
hu: Dinamikus feltöltő nyílás foglalása

en: Allow HTTP and Gnutella to grab whatever bandwidth the other is not using.  If FALSE, unused bandwidth is lost.
hu: Engedi, hogy HTTP és Gnutella magához ragadja a másik által nem használt sávszélességet. Ha HAMIS, akkor a nem használt sávszélesség elveszik.

en: Auto clear completed downloads.
hu: Befejezett letöltések automatikus takarítása

en: Auto clear failed downloads (HTTP error, failure to resume, write error, etc...).
hu: Sikertelen letöltések automatikus takarítása (HTTP hiba, sikertelen folytatás, írási hiba, stb.)

en: Auto clear unavailable downloads (connection timeout, push route lost, etc...).
hu: Elérhetetlen letöltések automatikus takarítása (türelmi idő lejárt, nyomás-útvonal elveszett, stb.)

en: Remove downloaded files from the search result.
hu: Letöltött fájlok eltávolítása a találatok közül

en: Enable to use [forced_local_ip] as local ip.
hu: A kényszerített ip használata helyi ip-ként

en: Try to connect to local networks first.
hu: A helyi hálózatokhoz próbál csatlakozni először

en: Check this button if you want to use Gtk-Gnutella on your Local Area Network. RFC1918 will be ignored.
hu: Pipálja ki ezt a négyzetet, ha a helyi hálózatokon akarja használni GTK-Gnutellát. RFC1918-at mellőzi.

en: Check this button if you want Gtk-Gnutella to use IP TOS to differentiate interactive, normal and bulk data. This is probably a good idea in most cases, and can particularly help with badly misconfigured hosts, LANs, and ISPs.
hu: Pipálja ki ezt a négyzetet ha akarja, hogy GTK-Gnutella használja IP TOS-t az interaktív, normál és ömlesztett adatok megkülönböztetéséhez. Ez jó ötlet lehet a legtöbb esetben, és segíthet ha egy gép, LAN vagy ISP rosszul konfigurált.

en: Remove files of aborted downloads from disk.
hu: Elvetett letöltés-fájlok eltávolítása a lemezről.

en: Use username and password to authenticate to proxy.
hu: Azonosító és jelszó használata a proxyhoz.

en: Username for proxy.
hu: Azonosító a proxyhoz.

en: Password for proxy.
hu: Jelszó a proxyhoz.

en: IP address of the proxy.
hu: Proxy IP-címe.

en: Hostname of the proxy.
hu: Proxy gazdaneve.

en: TCP Port the proxy is listening on.
hu: TCP-Kapu, amelyen a proxy várja a kapcsolatot.

en: Protocol the proxy uses.
hu: Protokoll, amelyet a proxy használ.

en: Current number of hosts in regular node caches.
hu: Gazdák száma jelenleg a hagyományos gazdatárban.

en: Current number of hosts in ultra node caches.
hu: Gazdák száma jelenleg az átjátszó gazdatárban.

en: Current number of hosts in bad node caches.
hu: Gazdák száma jelenleg a rossz gazdatárban.

en: Maximum number of hosts in the regular node catcher.
hu: Gazdák maximális száma a hagyományos gazdatárban.

en: Maximum number of hosts in the ultra node catcher.
hu: Gazdák maximális száma az átjátszó gazdatárban.

en: Maximum number of hosts in the BUSY, UNSTABLE and TIMEOUT lists.
hu: A FOGLALT, BIZONYTALAN és ELÉRHETETLEN listákon tárolt gépek maximális száma.

en: Amount of tolerable messages above hard TTL limit per node. See also MAX_HIGH_TTL_RADIUS
hu: Pontonkénti kemény TTL korlát feletti üzenetek tűrhető száma. Lásd MAX_HIGH_TTL_RADIUS

en: Hop radius for counting high TTL limit messages (# hops lower than...). See also MAX_HIGH_TTL_MSG
hu: Magas TTL korlátú üzenetek számolásához használt sugár. Lásd MAX_HIGH_TTL_MSG.

en: Bandwidth limit for incoming HTTP traffic in bytes/sec.
hu: Bejövő HTTP forgalom sávszélesség korlátja bájt/másodpercben.

en: Bandwidth limit for outgoing HTTP traffic in bytes/sec.
hu: Kimenő HTTP forgalom sávszélesség korlátja bájt/másodpercben.

en: Bandwidth limit for incoming Gnet traffic in bytes/sec.
hu: Bejövő gNet forgalom sávszélesség korlátja bájt/másodpercben.

en: Bandwidth limit for outgoing Gnet traffic in bytes/sec.
hu: Kimenő gNet forgalom sávszélesség korlátja bájt/másodpercben.

en: Bandwidth limit for incoming Gnet leaf traffic in bytes/sec. When running as an ultra node, this bandwidth is stolen from the regular HTTP traffic if the shaper for leaves is enabled.
hu: Bejövő Gnet levél-forgalom sávszélesség korlátja bájt/másodpercben. Átjátszó üzemmódban ezt a sávszélességet a hagyományos HTTP forgalomtól veszi el, ha engedélyezett.

en: Bandwidth limit for outgoing Gnet leaf traffic in bytes/sec. When running as an ultra node, this bandwidth is stolen from the regular HTTP traffic, if the shaper for leaves is enabled.
hu: Kimenő gNet levél forgalom sávszélesség korlátja bájt/másodpercben. Átjátszó üzemmódban ezt a sávszélességet a hagyományos HTTP forgalomtól veszi el, ha engedélyezett.

en: Maximum size of search queries messages we forward to others  (in bytes).
hu: A továbbított kereső üzenetek legnagyobb mérete bájtban.

en: Maximum size of search queries messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
hu: A legnagyobb engedélyezett kereső üzenetméret bájtban, különben lezárja a kapcsolatot.

en: Maximum size of search answers messages we forward to others (in bytes).
hu: A továbbított találat üzenetek legnagyobb mérete bájtban.

en: Maximum size of search answers messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
hu: A legnagyobb engedélyezett találat-üzenetméret bájtban, különben lezárja a kapcsolatot.

en: Maximum size of unknown messages we allow, otherwise close the connection (in bytes).
hu: A legnagyobb engedélyezett ismeretlen üzenetméret bájtban, különben lezárja a kapcsolatot.

en: Random factor for the hops field in search packets we send between 0 and 3 inclusive).
hu: Véletlen tényező a sugár mezőhöz a kereső csomagokban 0-tól 3-ig.

en: Whether or not to send push requests.  If you are firewalled, gtk-gnutella will never send push requests anyway.  If you don't let gtk-gnutella send pushes, it will not show search results that would require a push.
hu: Küldjön-e nyomás kérelmet. Tűzfal mögött gtk-gnutella sose küld nyomás kérelmet. Ezt letiltva nem jelennek meg olyan találatok, amelyekhez nyomás kell.

en: Minimum amount of dup messages to enable kicking, per node (also see [min_dup_ratio]).
hu: Legalább ennyi dup üzenet kell pontonként a rúgáshoz. Lásd [min_dup_ratio].

en: Minimum ratio of dups on received messages, per node (between 0.00 and 100.00) (also see [min_dup_msg]) Note: the value is stored between 0 (0.0) and 10000 (100.0) in the config file.
hu: Legalább ekkora arányban kell dup üzenetet kapni pontonként (0.00 és 100.00 között)(lásd [min_dup_msg]) Megjegyzés: 0 és 10000 közötti érték kerül tárolásra a config fájlban.

en: Only files with the given extensions will be shared. The special --all-- extension matches all files, even if they don't have any extension.  Use with care.
hu: Csak a megadott végű fájlokat osztja meg. Az --all-- végződés minden fájlra illeszkedik, még a pont nélküliekre is. Használja óvatosan!

en: Ignore symbolically linked directories when scanning files to share.
hu: Szimbólikusan kötött mappák mellőzése a megosztáskor.

en: Ignore symbolically linked regular files when scanning files to share.
hu: Szimbólikusan kötött fájlok mellőzése a megosztáskor.

en: Store incomplete files in this directory.
hu: Ebben a mappában tárolja a be nem fejezett letöltésfájlokat.

en: Move complete files to this directory. If this is set to the SAME directory as the incomplete or corrupted files, files will be renamed with a trailing .OK
hu: Ebbe a mappába mozgatja át a teljesen letöltött fájlokat. Ha ez ugyanaz a mappa, mint a be nem fejezett és rossz fájlok mappája, akkor a fájlneveket megtoldja egy .OK végződéssel.

en: Move corrupted, downloaded files to this directory. If this is set to the SAME directory as the incomplete or completed files, files will be renamed with a trailing .BAD
hu: Ebbe a mappába mozgatja a rossz, letöltött fájlokat. Ha ez ugyanaz a mappa, mint a befejezett vagy a be nem fejezett mappa, akkor a fájlneveket megtoldja a .BAD végződéssel.

en: Directories which contain shared files.
hu: A megosztott fájlok mappái

en: List of networks considered local.  This is a list of IP addresses, separated by ';'.  The IP address can be given out fully, as in 192.168.0.1, or be optionally followed by '/' and a network mask prefix length. For instance, 192.168.0.1/24 would represent the whole 192.168.0.* network.
hu: A helyinek tartott hálózatok felsorolása. Ez egy IP-címlista „;”-vel elválasztva. Az IP-cím megadható teljesen, pl. 192.168.0.1, vagy követheti „/” és a hálózati maszkprefixhossz. Pl. 192.168.0.1/24 jelenti a 192.168.0.* hálózatot.

en: Total number of completed downloads in this session.
hu: A program indítása óta az összes befejezett letöltés száma.

en: Number of running uploads.
hu: Folyamatban lévő feltöltések száma

en: Number of registered (pending) uploads.
hu: Bejegyzett (függő) feltöltések száma

en: Total number of completed uploads in this session.
hu: A program indítása óta az összes befejezett feltöltés száma.

en: Global Unique IDentifier of this node.
hu: E csomópont GUID-je (globális egyedi azonosító.)

en: Whether or not to use swarming (recommended = YES).
hu: Legyen-e zsúfolás (ajánlott IGEN)

en: Whether or not to launch competing downloads when swarming and there are many sources available with a few chunks left.
hu: Legyen-e egyidejűleg több forrásból letöltés zsúfoláskor, amikor sok forrás van néhány maradék darabbal.

en: Minimum chunk size when swarming.  This is only a hint as gtk-gnutella will download less if you only have a few bytes to get for a file...
hu: Zsúfolás legkisebb darabja. Ez csak egy javaslat, mivel gtk-gnutella kevesebbet tölt le ha már csak néhány bájt maradt a fájlból.

en: Maximum chunk size when swarming.
hu: Zsúfolás legnagyobb darabja.

en: Whether or not to automatically queue search results that match a file in the download queue.
hu: Magától beállítsa-e a sorba a találatokat.

en: Whether or not to automatically feed the download mesh with data gathered from the query hits that flow through our node. This looks for new entries for files we are sharing or already have in our mesh.
hu: Magától táplálja a letöltő hálóba a találatokat, amelyek ezen a ponton átfolynak.Ez újakat keres a megosztott fájlokhoz vagy azokhoz, amelyek a letöltő hálóban vannak.

en: When enabled, SHA1s must match. Otherwise, name and size will be sufficient.
hu: Engedélyezve SHA1-eknek meg kell egyezniük. Különben név és méret elégséges.

en: Use fuzzy file name matching (recommended = NO; only rely on SHA1 matching to be safe).
hu: Laza fájlnév illesztés (ajánlott = NEM; csak SHA1 illesztés a biztonság kedvéért)

en: Fuzziness threshold for filename matching (higher = stricter). A value of 100 means the filenames must be 100% identical.  A value of 0 means any two filenames will always be considered to be identical.  The minimum is 50%.
hu: Fájlnévillesztés lazasága (magasabb = szigorúbb). 100-as érték jelenti, hogy a fájlnevek 100%-ának meg kell egyeznie. 0-ás érték jelenti, bármely két fájlnév azonos. A legkisebb érték 50%.

en: Whether gtk-gnutella thinks you're currently firewalled, TCP-wise.
hu: Gtk-gnutella szerint tűzfal mögött vagyunk-e TCP-ben.

en: Whether gtk-gnutella thinks it's connected to the Internet.
hu: Gtk-gnutella szerint csatlakoztunk-e az Internethez.

en: Whether gtk-gnutella thinks you're currently firewalled, UDP-wise.
hu: Gtk-gnutella szerint tűzfal mögött vagyunk-e UDP-ben.

en: Whether gtk-gnutella determined it could receive solicited UDP.
hu: Gtk-gnutella szerint kaphat-e kért UDP-t.

en: Remove unnecessary ballast from query string before processing or forwarding them. Reduces traffic at the cost of little CPU time.
hu: Eltávolítja a felesleges terhet a kereső szövegből mielőtt feldolgozza vagy továbbítja. Csökkenti a forgalmat egy kis CPU-idő árán.

en: Also use sources that don't provide a SHA1 value for the first chunk of a file. This dramatically reduces the 'No URN on server' messages, but may result in overlap problems later if the first chunk was actually from a different file. Use with caution.
hu: Olyan forrásokat is használ, amelyek nem adnak SHA1 értéket a fájl első darabjában. Ez drámaian csökkenti a „nincs URN a kiszolgálón” üzeneteket, de eredményezhet átfedési problémákat később, ha az első darab egy másik fájlból származik. Óvatosan használja!

en: Whether gtk-gnutella is currently rebuilding its library in the background.
hu: Pillanatnyilag újraépíti-e gtk-gnutella a könvtárát a háttérben.

en: Whether gtk-gnutella is currently computing SHA1 of shared files in the background.
hu: Pillanatnyilag számít-e gtk-gnutella SHA1-et a megosztott fájlokra a háttérben.

en: Whether gtk-gnutella is currently verifying SHA1 of downloaded files in the background.
hu: Pillanatnyilag ellenőriz-e gtk-gnutella SHA1-et a letöltött fájlokra a háttérben.

en: Whether gtk-gnutella is currently moving files across filesystems or simply copying in the background.
hu: Pillanatnyilag mozgat-e gtk-gnutella fájlokat fájlrendszerek között vagy egyszerűen másolja őket a háttérben.

en: If active, only compressed incoming connections are allowed after the minimum number of connections has been established. Always allows for one non-compressed connection.
hu: Bekapcsolva csak a tömörített kapcsolatokat engedi miután a legkevesebb kapcsolat létrejött. Mindig enged egy nem tömörített kapcsolatot

en: If deactivated, only uploads and downloads will continue. All Gnet connections are disabled/terminated.
hu: Kikapcsolva csak feltöltés és letöltés folytatódik. Minden gNet kapcsolatot letilt/lezár

en: Whether gtk-gnutella should make sure the server confirms the URN of the file we're requesting when it is known locally and a traditional request by name is used (i.e. gtk-gnutella is not issuing a /uri-res/N2R? request).  When set, it supersedes the optimistic first chunk setting.
hu: Meggyőződjön-e gtk-gnutella arról, hogy a kiszolgáló megerősíti a kért fájl URN-ét, amikor helyben ismert és egy hagyományos kérelmet használunk (azaz gtk-gnutella nem intéz /uri-res/N2R? kérelmeket) Beállítva felülbírálja a derűlátó első darab beállítást.

en: Whether gtk-gnutella should make sure the server gives us back a non-empty identifying token.
hu: Megbizonyosodik-e gtk-gnutella arról, hogy a kiszolgáló nem ad vissza üres azonosító jegyet.

en: Maximum amount of Ultrapeers we should connect to as a leaf.
hu: Átjátszó csomópontok legnagyobb száma, amelyekhez végpontként csatlakozunk.

en: To connect more quickly, gtk-gnutella will allow up to this many connections to be active while trying to fill up the connection slots.
hu: A gyorsabb kapcsolódás érdekében gtk-gnutella legfejlebb ennyi aktív kapcsolatot engedélyez, amíg próbálja feltölteni a kapcsolódó foglalatokat.

en: Maximum amount of leaves we can accept.  To be promoted Ultra, you should reserve 32 bytes of bandwidth per leaf.
hu: Fogadható levelek legnagyobb száma. Átjátszóvá előléptetéshez legalább 32 bájt sávszélességet kell fenntartani levelenként.

en: What to do with files that will be ignored for downloading.
hu: Mit tesz a letöltéskor mellőzött fájlokkkal.

en: The peer mode you want to operate as for gtk-gnutella.  When auto is selected, gtk-gnutella will start as a leaf node and may be promoted to an ultra node if bandwidth and uptime permits, provided that you are not firewalled.
hu: Gtk-gnutella kívánt üzemmódja. Amikor auto, levélként kezd és előlép átjátszó csomóponttá, ha a sávszélesség és a futási idő engedi, feltéve, hogy nem vagyunk tűzfallal elzárva.

en: Current peer mode for gtk-gnutella.
hu: Gtk-gnutella jelenlegi üzemmódja

en: How many file descriptors this process can open.
hu: Hány fájlleírót tud egy folyamat megnyitni.

en: How much physical memory is available.
hu: Mennyi fizikai memória érhető el.

en: How many downloads are currently held in the queue.
hu: Hány letöltés van jelenleg a sorban.

en: How many downloads are currently running (downloading / connecting).
hu: Hány letöltés fut jelenleg (letöltés / kapcsolódás).

en: How many downloads are currently active.
hu: Hány letöltés zajlik jelenleg.

en: How many downloads are currently actively queued.
hu: Hány letöltés állt sorba aktívan.

en: How many downloads are currently passively queued.
hu: Hány letöltés állt sorba passzívan.

en: How many fileinfo do we have.
hu: Hány fájlinfónk van.

en: How many fileinfo with sources do we have.
hu: Hány fájlinfónk van forrással együtt.

en: How many queued downloads are currently responsive (remote servent answering requests).
hu: Hány sorbaállított letöltés válaszol jelenleg (távoli kiszolgáló válasz kérelmek).

en: Amount of bytes downloaded so far, HTTP headers notwithstanding.
hu: Eddig letöltött bájtok száma, HTTP fejlécek nélkül

en: Amount of bytes uploaded so far, HTTP headers notwithstanding.
hu: Eddig feltöltött bájtok száma, HTTP fejlécek nélkül

en: Whether gtk-gnutella should serve partial files whilst they are still incompletely downloaded.  Recommended for network's health unless you already share many files, in which case it does no harm to leave it in, but will not matter as much.
hu: Osszon-e gtk-gnutella fájlrészleteket amíg nincsenek teljesen letöltve. Ajánlott a hálózat érdekében hacsak nem oszt már sok fájlt, amely esetben nem baj, ha marad, de nem sokat számít.

en: When partial file sharing (PFSP) is enabled, gtk-gnutella will strive to download chunks in a random order, to maximize the spreading of the file in the network.  However, this makes auditing (file type, pre-viewing, etc...) of the file impossible. This field sets the size in bytes of the first chunk of data that should be continuously downloaded at the beginning of the file.  Don't set it too large.
hu: Amikor a részleges fájlmegosztás (PFSP) engedélyezett, gtk-gnutella igyekszik véletlen sorrendben tölteni, hogy a legjobban terítse a fájlt a hálózaton. Azonban ez lehetetlenné teszi a vizsgálatokat (fájl típus, elő-nézet, stb.) Ez a mező beállítja az adat első darabjának a méretét, amelyet a fájl elejétől folyamatosan kell letölteni. Ne állítsa túl nagyra!

en: Whether to apply a fuzzy filter on download mesh entries.  The purpose of this filtering is to remove entries whose names are too different to be sensibly part of the same mesh. When activated, your mesh will probably be more consistent at the cost of extra CPU time, and at the cost of losing some valid entries in the process.
hu: Használ-e laza szűrőt a letöltő háló elemeire. E szűrő célja a túl különböző elemek eltávolítása a letöltő hálóról. Bekapcsolva a háló talán következetesebb lesz egy kis CPU-idő árán, és néhány érvényes elem elvesztésének árán.

en: Number of crawler visits during this session.
hu: Mászó látogatások az indulás óta

en: Number of UDP crawler visits during this session.
hu: UDP mászó látogatások az indulás óta

en: Whether the clock of this host is kept accurate via NTP. When set, the computed clock skew is ignored. Normally, gtk-gnutella automatically determines whether you are running NTP locally, but it won't be able to determine whether your host is kept synchronized by regular calls to ntpdate, for instance.
hu: NTP útján tartják-e pontosan e gazda óráját. Bekapcsolva a számított órahibát figyelmen kívül hagyják. Rendesen gtk-gnutella magától megállapítja, hogy fut-e helyben NTP, de nem képes meghatározni, hogy a gazdát szinkronizálják-e pl. rendszeres ntpdate-hívásokkal.

en: Whether a running NTP daemon was detected locally.
hu: Érzékelhető-e helyben futó NTP szolgáltatás.

en: The signed clock skew of this host compared to absolute time. Adding this skew to the host clock should give the true time.
hu: E gép óra-hibája csillagidőhöz képest. Ez hozzáadva a gép órájához az igaz időt kapjuk.

en: Whether gtk-gnutella should keep track of the IP of unstable servents it encounters, preventing further connections attempts to/from them.
hu: Érzékelt instabil kiszolgálók IP-követése, megakadályozza a jövőbeni kapcsolatot velük.

en: Whether gtk-gnutella should determine the servent types (as identified by their vendor string) that are unstable, preventing further connections to/from them.  This only works when gtk-gnutella already keeps track of unstable IP addresses.
hu: Meghatározza-e gtk-gnutella a kiszolgálók típusát (az eladó szöveg alapján), amelyek instabilak megakadályozandó a jövőbeni kapcsolatokat velük. Csak az instabil IP-követéssel együtt műdödik.

en: Whether gtk-gnutella should automatically remove the file whenever it gets a resuming mismatch and retry from scratch. Until Tiger Tree Hashes are widespread, this is the easiest option.
hu: Magától eltávolítja-e gtk-gnutella a fájlt valahányszor az összegzés eltér, és előröl kezdi. A tigrisfa hash elterjedéséig ez a legkönnyebb lehetőség.

en: The amount of bytes which gtk-gnutella will strip off the already downloaded bytes after a resuming mismatch, in the hope that only this amount was corrupted, preventing proper resuming. Most of the time, a resuming mismatch indicates bad data on the server, but if the already downloaded data is bad then backing out some of it may allow us to recover from the problem.
hu: Hibajavításkor visszalépett bájtok száma remélve, hogy csak ennyi sérült, ami akadályozza a javítást. Legtöbbször a javítás rossz adat jele a kiszolgálón, de ha a már letöltött adat rossz, akkor a visszalépés segíthet a helyreállításban.

en: The hostname of the server that can be used by downloaders to find the IP address via a DNS resolution.  If you have a dynamic IP address coupled with a dynamic DNS service, then this is valuable to downloaders: they may find your node even after a few rotations of your IP address.
hu: A gépnév, amelyet a letöltők használhatnak DNS névfeloldással. Ha önnek dinamikus IP címe van egy dinamikus DNS szolgáltatóval, akkor ez értékes a letöltőknek, mert megtalálják a gépet az IP-címváltozás után is.

en: Whether gtk-gnutella should advertise the hostname of your server to downloaders and in query hits.
hu: Reklámozza-e gtk-gnutella a gépnevét a letöltőknek és a keresőknek.

en: Percentage of the number of connections we should reserve for gtk-gnutella nodes.
hu: A kapcsolatok számának százaléka, amit gtk-gnutella társaknak tartunk fent.

en: Maximum percentage of slots a vendor can occupy.
hu: A nyílások legnagyobb százaléka, amelyet egy adó foglalhat

en: Size of the RX socket buffer to be used for downloads, in kbytes. If you wish to avoid Gnutella downloads using up all your bandwidth, set it to a low value (default is 64K, which is fine). If you don't mind sucking up all the available bandwidth, increasing your connection latency, set it to a greater value. Remember: the smaller the value, the more you will be able to precisely control the incoming rate.
hu: RX sor mérete letöltésekhez kbájtban. Ha el kívánja kerülni, hogy Gnutella-letöltések felhasználják az egész sávszélességet, állítsa kicsi értékre (az alapértelmezett 8K)! Ha nem bánja, hogy az egész rendelkezésre álló sávszélességet lekösse növeleve a kapcsolatai késését, állítsa nagyobbra! Megjegyzés: minél kisebb az érték, annál pontosabban ellenőrizhető a bejövő forgalom.

en: Size of the RX socket buffer to be used for nodes, in kbytes. The lower the value, the faster the remote end will flow-control at the TCP/IP level if you don't read quickly enough, which would be the case if you limit the incoming bandwidth.
hu: RX sor mérete csomópontokhoz kbájtban. Minél kisebb az értéke, annál gyorsabban vezérli a forgalmat a távoli végpont TCP/IP szinten, ha nem olvassa elég gyorsan, ami akkor fordul elő, ha korlátozza a bejövő sávszélességet.

en: Average recent latency between the sending of the HTTP request and the reception of the reply from the remote server, in msecs.
hu: Átlagos késés mostanában a HTTP kérelem küldése és a válasz érkezése között ezredmásodpercben.

en: Last time at which we performed the ultrapeer requirement checks.
hu: Átjátszó csomópont követelményei ellenőrzésének utolsó időpontja.

en: Last time an automatic switch between ultra and leaf mode occurred.
hu: Átjátszó-végpont átállás utolsó időpontja.

en: Whether we meet the sufficient average uptime requirement to become an Ultra node.
hu: Elég hosszú-e az átlagos futási idő az átjátszó üzemmódba való átálláshoz.

en: Whether we meet the sufficient average IP address uptime requirement to become an Ultra node.
hu: Elég hosszú-e az IP-cím élettartama az átjátszó üzemmódba való átálláshoz.

en: Whether we meet the sufficient node uptime requirement to become an Ultra node.
hu: Elég hosszú-e a futási idő az átjátszó üzemmódba való átálláshoz.

en: Whether we meet the non-firewalled requirement to become an Ultra node.
hu: Tűzfalmentes-e a hálózati kapcsolat az átjátszó üzemmódba való átálláshoz.

en: Whether we meet the minimum amount of peer connections requirement to become an Ultra node.
hu: Elég sok-e a kapcsolat az átjátszó üzemmódba való átálláshoz.

en: Whether we meet the amount of file descriptor requirement to become an Ultra node.
hu: Elég sok-e a fájlleíró az átjátszó üzemmódba való átálláshoz.

en: Whether we meet the memory requirements to become an Ultra node.
hu: Elég sok-e a memória az átjátszó üzemmódba való átálláshoz.

en: Whether we meet the bandwidth requirements to become an Ultra node.
hu: Elég nagy-e a sávszélesség az átjátszó üzemmódba való átálláshoz.

en: Size of the search queue holding the locally generated queries before they are sent on a given connection.  When full, the oldest query is dropped without being sent.  Set it so that it is slightly larger than the amount of opened searches.
hu: A helyben generált keresések kiküldés előtti sormérete. Betelve a legrégibb keresést ejti küldés nélkül. Állítsa nagyobbra, mint a nyitott keresések legnagyobb mérete.

en: Minimum amount of seconds between two consecutive queries sent to a given connection (for locally generated queries only!). The larger the value, the less negative impact it has on the network.
hu: Két egymást követő keresés kiküldése közötti legkevesebb másodperc. (Csak a helyben indított keresésekre!) Minél több, annál kisebb a káros hatása a hálózatra.

en: Whether connection to gtk-gnutella via the 'shell' control interface should be allowed.
hu: Engedélyezze-e a gtk-gnutella a kapcsolatot a „shell” vezérlőfelületen keresztül.

en: Amount of seconds to leave 'dead' entries around so that they can still be displayed by the GUI along with the termination status.
hu: A „halott” bejegyzések tartásának ideje másodpercben. Így ennyi ideig még láthatóak a felületen a befejező állapotukkal.

en: Whether gtk-gnutella should actively monitor query strings by TTL and hop count and drop duplicates.  Only applies when not running as a leaf node, and only for queries with hop count > 0, i.e. not from our immediate neighbour.  Dropped queries will be accounted for in the 'Message throttle' counter.
hu: Aktívan figyelje-e gtk-gnutella a keresőszövegeket TTL, sugár és duplikáltak ejtése szerint. Csak akkor számít, ha nem végponti üzemmódban működik, és csak a pozitív sugárra, azaz nem közvetlen szomszédtól származókra. Ejtett keresésekről bővebben az „üzenetdobás” számlálóban.

en: Half the duration during which gtk-gnutella should remember the recently relayed queries by TTL and hop count.  The default value of 5 should be just fine, but you can experiment with different settings if you want.  The higher it is set, the more likely you are to drop legitimate queries, so be careful.
hu: Fél ideje annak, ameddig tartja a legutóbbi továbbított kereséseket TTL és sugár szerint. Az alapértelmezett 5 elég kell legyen, de lehet kísérletezni ettől különböző beállításokkal. Minél nagyobbra állítja, annál valószínűbb, hogy érvényes kereséseket ejt.

en: The minimum amount of seconds to enforce between two identical queries coming from leaf nodes.  If the requery happens before the amount specified, it is dropped and accounted for in the 'Message throttle' counter.  Too frequent requeries are harmful for the network, yet we must allow some amount of requerying given the dynamic nature of Gnutella connections.  You can't disable this checking, but you can lower the constraint significantly. Deviations from the default of 1700 have exponential effects on the network traffic.
hu: Egyazon levéltől érkező két azonos keresés között kikényszerített másodpercek legnagyobb száma. Ha ismételt keresés történik a megadott időn belül, akkor ejti és számolja az „üzenetdobás” számlálóban. A túl gyakori kérelmek ártanak a hálózatnak, mégis engedélyezni kell bizonyos számú újrakérést a Gnutella-kapcsolatok dinamikus jellege miatt. Ezt az ellenőrzést nem lehet letiltani, de jelentősen csökkenthető a korlát. Az alapértelmezett 1700-tól való eltérés exponenciális hatással van a hálózati forgalomra.

en: Time at which we started the last scan of the library.
hu: Az utolsó könyvtárfelmérés kezdetének ideje.

en: Time spent scanning the library, in seconds.
hu: A könyvtárfelmérés ideje másodpercben.

en: Time at which we started shared file indexing.
hu: A megosztott fájlok indexelésének kezdő időpontja.

en: Time spent indexing shared files.
hu: Megosztott fájlok indexelésével töltött idő.

en: Time at which we started query routing table generation.
hu: Keresésirányító táblakészítés kezdési ideje.

en: Time spent computing the QRP table, in seconds.
hu: QRP-tábla számításának időtartama másodpercben.

en: Time at which we started computing our QRP patch.
hu: QRP-foltszámítás kezdetének időpontja.

en: Time spent computing the QRP table patch, in seconds.
hu: QRP-folttábla számításával töltött idő.

en: Query routing table generation number.
hu: Keresés irányító tábla (QRP) sorszáma.

en: Amount of slots used by our QRP table.
hu: A QRP-tábla által használt nyílások száma.

en: Amount of slots filled within our QRP table.
hu: A QRP-táblában feltöltött nyílások száma.

en: Percentage of slots filled within our QRP table.
hu: A QRP-táblában feltöltött nyílások százaléka.

en: Percentage of hashing conflicts whilst inserting data in our QRP table.
hu: Hash-ütközések százaléka az adatok QRP-táblába való beillesztésekor.

en: Amount of hashed keywords in our QRP table.
hu: Hash-elt kulcsszavak mennyisége a QRP-táblában.

en: Total raw size of the QRP table patch, in bytes.
hu: QRP-táblafolt összes nyers mérete bájtban.

en: Final QRP table patch length, after possible compression.
hu: Végső QRP-folttábla hossza, lehetséges tömörítés után.

en: QRP table patch compression ratio, in percent, 0 means none.
hu: QRP-folttábla tömörítési arány, százalékban, 0 a tömörítetlené.

en: This property must be set to the current version number of gtk-gnutella in order to allow it to run when it is ancient.
hu: Ezt a tulajdonságot a gtk-gnutella aktuális változatszámára kell állítani, hogy fusson, amikor már ősi.

en: Indicates that gtk-gnutella will expire in that many days.
hu: Jelzi, hogy a gtk-gnutella ennyi nap alatt le fog járni.

en: When set, gtk-gnutella is running short on file descriptors, but normal operations are still possible. The condition automatically clears itself after 10 minutes without any more shortage.
hu: Felkapcsolva gtk-gnutella kevés fájlleíróval rendelkezik, de a normális működés továbbra is lehetséges. Az állapot automatikusan megszűnik további 10 perc elegendő fájlleíróval történő működés után.

en: When set, gtk-gnutella has run out of file descriptors, and operations are necessarily degraded, if not impossible. The condition automatically clears itself after 10 minutes past the last occurance.
hu: Felkapcsolva gtk-gnutella kifogyott a fájlleírókból, és a működés szükségszerűen csökkent, ha nem lehetetlen. Az állapot automatikusan megszűnik 10 perccel az utolsó ilyen eset után.

en: When set, gtk-gnutella will accept and handle G2 connections.
hu: Bekapcsolva gtk-gnutella fogad és kezel G2-kapcsolatokat.

en: If set, spaces in filenames are replaced with underscores.
hu: Bekapcsolva a szóközöket aláhúzásra cseréli a fájlnevekben.

en: If set, meta shell characters in filenames are replaced with underscores. (This must also be enabled for FAT partitions.)
hu: Bekapcsolva a vezérlő betűket aláhúzásra cseréli a fájlnevekben. (Ezt engedélyezni kell FAT fájlrendszerekre.)

en: If set, gtk-gnutella will, upon startup, sanitize filenames by converting spaces and/or evil characters in them, according to your settings, on existing filenames in your temporary downloading directory. By default, the above settings apply only on newly created entries, not existing ones.
hu: Bekapcsolva gtk-gnutella induláskor leegyszerűsíti a fájlneveket a szóközök és/vagy gonosz betűk aláhúzásra cserélésével a beállítások szerint a meglévő fájlnevekre az ideiglenes letöltő mappában. Alapértelemezésben a fenti beállítások csak az újonnan teremtett bejegyzésekre vonatkoznak, a létezőkre nem.

en: If set, all outgoing connections are tunneled over TLS.
hu: Bekapcsolva minden kimenő kapcsolatot TLS-en át irányít.

en: If not set, support for Gnutella connection compression is disabled.
hu: Bekapcsolva a Gnutella kapcsolat-tömörítés letiltásra kerül.

en: Whether UDP shall be used in complement to TCP.  When set, gtk-gnutella will also listen for UDP traffic on the same port as the one configured for TCP and process incoming Gnutella traffic in almost the same way as if it was received via TCP.  It is safe to leave this set, which is the default behaviour.
hu: UDP-t a TCP kiegészítőjeként használja-e. Bekapcsolva gtk-gnutella UDP forgalomat is fogad a TCP-vel azonos kapun, és a bejövő Gnutella forgalmat majdnem ugyan úgy dolgozza fel, mintha TCP-n érkezett volna. Biztonságos így hagyni, az alapértelmezett viselkedésben.

en: Whether gtk-gnutella should honour the request for out-of-band delivery of query hits via UDP, provided UDP listening is enabled.  It should not be necessary to open a port on your firewall to enable this as your node will be the origin of the UDP traffic and should therefore be able to receive replies sent to the transient UDP port opened by a masquerading firewall.  It is enabled by default because it is deemed safe, as your node controls the bulk of the emitted traffic and honours the bandwidth limitation you have put in place.
hu: Fogadjon-e gtk-gnutella sávon kívüli találatokra vonatkozó kérelmeket UDP útján, feltéve, hogy UDP engedélyezett. Ehhez nem szükséges a tűzfalon kaput nyitva tartani, mert ez a csomópont lesz az UDP-forgalom forrása, és ezért kaphat ezen csomagokra választ maszkoló tűzfalon nyitott porton át. Alapértelmezésben engedélyezett, mert biztonságosnak tartják, mivel ez a csomópont vezérli a kibocsátott forgalmat és tekintettel van a sávszélesség korlátozásaira.

en: Whether gtk-gnutella should send queries requesting out-of-band delivery of query hits via UDP.  This setting is ignored if you appear to be UDP-firewalled, i.e. cannot receive unsolicited UDP traffic.  You need to enable UDP support first.  This can cause the reception of vast quantities of UDP replies (negotiated normally by your node, but still), so you may choose to disable this feature.  If you do however, your hits will travel through the Gnutella network and can be dropped by any flow-controlled relaying node, severely limiting the results you can get for rare queries.
hu: Küldjön-e gtk-gnutella sávon kívüli találatokat kérő kereséseket UDP útján. Ezt a beállítást mellőzik UDP-tűzfal mögött, azaz ha nem lehet fogadni kéretlen UDP-forgalmat. Először az UDP támogatást kell engedélyeznie. Ez okozhat nagy mennyiségű UDP-választ (a saját csomópont által egyeztetve), ezért választhatja e szolgáltatás letiltását. Ha ezt teszi azonban a találatok átutaznak a Gnutella hálózaton és eldobhatja őket bármelyik folyamvezérelt továbbító csomópont, jelentősen korlátozva a ritka keresésekre kapható eredményeket.

en: Whether gtk-gnutella should, when running as ultra node, act as a proxy for leaf queries that are not requesting out-of-band delivery of query hits: gtk-gnutella will claim the hits from the remote nodes and forward the hits to the proper leaf.  This is extremely beneficial for the leaves, but can cause huge bursts of UDP traffic coming back to your ultra node.  You may choose to disable this, but all the ultra nodes you are connected to will have to support the burden of relaying the hits, possibly dropping other query messages and lowering the efficiency of the search network.
hu: Átjátszó-üzemmódban működjön-e olyan levelek proxy-jaként ez a csomópont, amelyek nek kérik a találatok sávon kívüli kézbesítését: gtk-gnutella átveszi a találatokat a távoli csomópontoktól és továbbítja a megfelelő levélnek. Ez rendkívül előnyös a leveleknek, de nagy UDP-forgalom áradatot jelenthet e csomópontnak. Letilthatja ezt, de minden átjátszó csomópontnak, amihez kapcsolódik támogatnia kell a találatok továbbításának terhét, esetleg keresési szövegeket eldobva, és a kereső hálózat hatékonyságát csökkentve.

en: Whether uploads are frequently stalling, indicating that the bandwidth is saturated.  Avoid running as an ultra-node under those conditions.
hu: Gyakran elakadnak-e a feltöltések, jelezve, hogy a sávszélesség telített. Kerülje az átjátszó-üzemmódban való működést ilyen körülmények közt!

en: disable
hu: letilt

en: by words
hu: szavak szerint

en: by whole query
hu: teljes kérelem szerint

en: by router
hu: cím szerint

en: TCP & UDP
hu: TCP és UDP

en: TCP only
hu: csak TCP

en: UDP only
hu: csak UDP

en: Icons
hu: Ikonok

en: Text
hu: Szöveg

en: Both (vertical)
hu: Mindkettő (függőlegesen)

en: Both (horizontal)
hu: Mindkettő (vízszintesen)

en: Search monitor enabled.
hu: Keresésfigyelő engedélyezve.

en: Maximum number of queries visible in search monitor.
hu: A keresésfigyelőben látható lekérdezések száma legfeljebb.

en: Match queue selection by regexp case sensitive.
hu: Várakozási sor illesztése kis/nagybetű-érzékeny reguláris kifejezéssel.

en: Match fileinfo selection by regexp case sensitive.
hu: Fájlinfó illesztése kis/nagybetű-érzékeny reguláris kifejezéssel.

en: Whether to hide hits that have been considered for auto-downloading based on the SHA1 or your filters.
hu: Elrejtse-e az SHA1 vagy filterek alapján magától letöltésre kerülő találatokat

en: Widths of the columns in the nodes table.
hu: Az oszlopok szélessége a csomópontok tábláján.

en: Which columns are visible in the nodes pane.
hu: Mely oszlopok láthatóak a csomópontok tábláján.

en: Widths of the columns in the active downloads table.
hu: Az oszlopok szélessége az aktív letöltések tábláján.

en: Which columns are visible in the active downloads table.
hu: Mely oszlopok láthatóak az aktív letöltések tábláján.

en: Widths of the columns in the queued downloads table.
hu: Az oszlopok szélessége a sorba állt letöltések tábláján.

en: Which columns are visible in the queued downloads table.
hu: Mely oszlopok láthatóak a sorbaállt letöltések tábláján.

en: Widths of the columns in the file info table.
hu: Az oszlopok szélessége a fájlinfó táblán.

en: Widths of the columns in the search list on the sidebar.
hu: Az oszlopok szélessége a keresések listájában az oldalpanelen.

en: Which columns are visible in the search results tables.
hu: Mely oszlopok láthatóak a keresés eredményei táblán.

en: Widths of the columns in the search results tables.
hu: Az oszlopok szélessége a keresés eredményei táblán.

en: Widths of the columns in the search stats table.
hu: Az oszlopok szélessége a keresés-statisztika táblán.

en: Widths of the columns in the upload stats table.
hu: Az oszlopok szélessége a feltöltés-statisztika táblán.

en: Which columns are visible in the upload stats table.
hu: Mely oszlopok láthatóak a feltöltési statisztikák táblán.

en: Widths of the columns in the uploads table.
hu: Az oszlopok szélessége a feltöltések táblán.

en: Which columns are visible in the uploads table.
hu: Mely oszlopok láthatóak a feltöltések táblán.

en: Widths of the columns in the rules table in the filter dialog.
hu: Az oszlopok szélessége a szabályok táblában a szűrő dialógusban.

en: Widths of the columns in the filter table in the filter dialog.
hu: Az oszlopok szélessége a szűrők táblában a szűrő dialógusban.

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table.
hu: Az oszlopok szélessége a gnet csomag-statisztika tábláján.

en: Widths of the columns in the Gnet fc ttl stats table.
hu: Az oszlopok szélessége a gnet fc ttl statisztika táblán.

en: Widths of the columns in the Gnet fc hops stats table.
hu: Az oszlopok szélessége a gnet sugár-számláló statisztika táblán.

en: Widths of the columns in the Gnet horizon stats table.
hu: Az oszlopok szélessége a gnet látókör statisztika táblán.

en: Widths of the columns in the Gnet stats drop reasons table.
hu: Az oszlopok szélessége a gnet statisztika ejtés indokai táblán.

en: Widths of the columns in the hostcache table.
hu: Az oszlopok szélessége a gazdatár táblán.

en: Position and size of the main window.
hu: A fő ablak helye és mérete.

en: Position and size of the filter dialog.
hu: A szűrő dialógus helye és mérete.

en: Position of the divider in the downloads panel.
hu: Az elválasztás helye a letöltések panelen.

en: Position of the divider in the fileinfo panel.
hu: Az elválasztás helye a fájlinfó panelen.

en: Size of the sidebar.
hu: Az oldalpanel szélessége.

en: Position of the divider in the Gnet stats pane.
hu: Az elválasztás helye gnet statisztikái lapon.

en: Size of the menu in the sidebar.
hu: A menü mérete az oldalpanelen.

en: Position of the divider in the search results pane.
hu: Az elválasztás helye keresések eredményei lapon.

en: Maximum number of results to show in any search.
hu: A legtöbb eredmény, amely valamely keresésből ered.

en: Debug level for the gui.
hu: A gui hibajavítási szintje.

en: Size of the filter tree in the filter dialog.
hu: A szűrőfa mérete a szűrő dialógusban.

en: Show tabs or search list.
hu: Tabokat mutat a keresőlistában.

en: Display toolbar.
hu: Eszköztárat mutat.

en: Display statusbar.
hu: Állapotsort mutat.

en: Display upload statistics in sidebar.
hu: Feltöltési satisztikákat mutat az oldalpanelen.

en: Display download statistics in sidebar.
hu: Letöltési satisztikákat mutat az oldalpanelen.

en: Display connection statistics in sidebar.
hu: Csatlakozási satisztikákat mutat az oldalpanelen.

en: Display incoming HTTP traffic bandwidth usage.
hu: Bejövő HTTPforgalom sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display outgoing HTTP traffic bandwidth usage.
hu: Kimenő HTTPforgalom sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display incoming Gnet traffic bandwidth usage.
hu: Bejövő Gnetforgalom sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display outgoing Gnet traffic bandwidth usage.
hu: Kimenő Gnetforgalom sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display incoming Gnet leaf traffic bandwidth usage.
hu: Bejövő Gnet levél-forgalom sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display outgoing Gnet leaf traffic bandwidth usage.
hu: Kimenő Gnet levél-forgalom sávszélesség-használatát mutatja.

en: Automatically hide leaf bandwidth display when not in ultrapeer mode.
hu: Levélforgalom kijelzésének elrejtése nem átjátszó üzemmódban.

en: Display incoming HTTP traffic bandwidth average.
hu: Bejövő HTTPforgalom átlagos sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display outgoing HTTP traffic bandwidth average.
hu: HTTPforgalom átlagos sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display incoming Gnet traffic bandwidth average.
hu: Bejövő Gnetforgalom átlagos sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display outgoing Gnet traffic bandwidth average.
hu: Kimenő Gnetforgalom átlagos sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display incoming Gnet leaf traffic bandwidth average.
hu: Bejövő Gnet végponti forgalom átlagos sávszélesség-használatát mutatja.

en: Display outgoing Gnet leaf traffic bandwidth average.
hu: Kimenő Gnet végponti forgalom átlagos sávszélesség-használatát mutatja.

en: Do a case sensitive sorting.
hu: Kis/nagybetűérzékeny rendezés.

en: Display search settings.
hu: Kereső-beállítások megjelenítése.

en: Display download settings.
hu: Letöltő-beállításokat megjelenítése.

en: Collect statistics about searches that go through this node.
hu: E ponton átfolyó keresésekről statisztikákat gyűjt.

en: Interval in which the search stats are updated.
hu: A kereső-statisztikák időszerűsítésének időtartatama.

en: A deletion coefficient, so that small non-significant results can be dropped.  The lower it is, the more search statistics will be kept in memory.
hu: Törlési együttható, hogy a kicsi, nem jelentős eredmények ejthetők.Minél alacsonyabb, annál több kereső-statisztika marad a memóriában.

en: Show confirmation dialog when leaving gtk-gnutella.
hu: Gtk-gnutellából kilépéskor megerősítés-ablak megjelenítése.

en: Show a helpful message when the mouse pointer lingers over a widget.
hu: Súgó üzenetet mutat amikor az egér egy kütyün tétovázik.

en: Show a lot more settings to tweak. If you tamper with them be sure to read up on what they are doing.
hu: Sokkal több beállítást mutat. Ha valamelyikkel babrál, nézzen utána mit is csinál!

en: Show percentages instead of absolute values in the Gnet stats.
hu: Abszolút értékek helyett százalékokat mutat a Gnet statisztikákban.

en: Show bytes instead of packets in the Gnet stats.
hu: Bájtokat mutat csomagok helyett a gnet statisztikákban.

en: Show stats per hops instead of per TTL.
hu: Ugrások szerinti statisztikákat mutat TTL szerinti helyett.

en: Choose source of stats to be displayed.
hu: Küldött keresések számának kijelzése.

en: Include Gnutella packet header size to the volume.
hu: Mérethez hozzáadja a fejléceket.

en: Show percentages instead of absolute values in the Gnet stats (drop reasons).
hu: Százalékokat mutat abszolút értékek helyett a gnet statisztikákban (ejtések okai).

en: Widths of the columns in the Gnet stats general table.
hu: Oszlopok szélessége az általános gnet statisztikák táblán.

en: Auto clear completed uploads.
hu: Magától takarítja a befejezett feltöltéseket.

en: Auto clear failed uploads.
hu: Magától takarítja a sikertelen feltöltéseket.

en: Whether the node's uptime should be shown (not all nodes provide this information).
hu: Pontok futási idejének kijelzése. (Nem minden pont ad tájékoztatást erről.)

en: Whether the handshaking version number should be displayed.
hu: Kézfogás változatszámának kijelzése.

en: Whether detailed traffic information should be shown for the node.  When enabled, it is possible to also customize how much information to display.  When disabled, only TX and RX message counts are displayed, followed by the message queue info.
hu: Részletes forgalmi tájékoztató megjelenítése a csomópontra. Engedélyezve lehetséges a tájékoztató testreszabása. Tiltva csak a TX és RX üzenetszámokat jelzi, amelyet az üzenetsor tájékoztatója követ.

en: Whether TX traffic compression ratio should be displayed.
hu: TX forgalom tömörítési arányának kijelzése.

en: Whether RX traffic compression ratio should be displayed.
hu: RX forgalom tömörítési arányának kijelzése.

en: Whether to display the amount of bytes sent on the TX wire.
hu: Megjelenítse-e a TX-dróton elküldött bájtok számát.

en: Whether to display the amount of bytes received on the RX wire.
hu: Megjelenítse-e az RX-dróton elküldött bájtok számát.

en: Whether TX instantaneous transmission speed should be displayed.
hu: Azonnali TX átviteli sebesség kijelzése.

en: Whether RX instantaneous transmission speed should be displayed.
hu: Azonnali RX átviteli sebesség kijelzése.

en: Whether count of transmitted queries should be displayed.
hu: Küldött keresések számának kijelzése.

en: Whether count of received queries should be displayed.
hu: Fogadott keresések számának kijelzése.

en: Whether count of transmitted query hits should be displayed.
hu: Küldött találatok számának kijelzése.

en: Whether count of received query hits should be displayed.
hu: Fogadott találatok számának kijelzése.

en: Whether count of locally generated queries should be displayed.
hu: Helyben generált keresések számának kijelzése.

en: Whether count of local queries pending transmission should be displayed.
hu: Helyben generált függő, küldendő keresések számának kijelzése.

en: Whether count of dropped messages on TX should be displayed.
hu: TX-en ejtett üzenetek számának kijelzése.

en: Whether count of dropped messages on RX should be displayed.
hu: RX-en ejtett üzenetek számának kijelzése.

en: Whether Query Routing Protocol statistics should be displayed. For a leaf node, this is simply the ratio of queries that generated a hit over the amount of received queries.  For an ultrapeer, it displays the amount of slots in the QRP table, 'g' the generation number, 'f' the fill ratio, 't' the passing threshold and 'e' the efficiency, i.e. the proportion of received queries that are sent to the node after QRP table filtering.
hu: Keresés irányítási protokoll (QRP) statisztika megjelenítése. Levélpontban ez a találatot generáló keresések és a kapott keresések hányadosa. Átjátszó csomópontban a QRP-táblán levő nyílások száma, „g” a sorszám, „f” a feltöltési arány, „t” az átadás késése és „e” a hatékonyság, azaz a kapott keresések, amelyeket a végponthoz küldött.

en: Whether we should display message counts for duplicate, bad, weird and messages bearing an hostile IP address.
hu: Kijelezzük-e az üzenetszámokat dupla, rossz, fura és ellenséges IP-című üzenetekre.

en: Whether ping/pong roundtrip times (average and last) should be displayed.  Values shown are in milliseconds.
hu: Kip/kop körök számának kijelzése ezredmásodpercben. (átlagos és utolsó)

en: Whether we should display the size of the node's library, when it is known to us.
hu: A pont könyvtárméretének kijelzése, amikor ismert.

en: Whether we should display the amount of files shared by nodes, when that is known to us.
hu: A pont megosztott fájljai számának kijelzése, amikor ismert.

en: The amount of time in seconds that the GUI should buffer search results as they come in.  This prevents too frequent updates that may cause flickering, but also saves CPU cycles since less redrawing has to occur in the search pane.
hu: Másodpercek száma, ameddig a felhasználói felület sorban tartja a találatokat ahogy azok érkeznek. Ez megakadályozza a túl gyakori frissítést ami a villogást okozza, és spórol a rendszernek is, mert kevesebbszer kell újrarajzolni a keresőlapot.

en: Expanded stati of the nodes in the treemenu.
hu: Kiterjesztett statisztikák a pontokról a famenüben.

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table (pkg).[GTK2]
hu: Oszlopok szélessége a gnet csomagok statisztikái táblán (pkg). [GTK2]

en: Widths of the columns in the Gnet packet stats table (byte). [GTK2]
hu: Oszlopok szélessége a gnet csomagok statisztikái táblán (byte). [GTK2]

en: Configures the appearance of the toolbar.
hu: Beállítja az eszköztár megjelenését.

en: Anonymizing proxies
hu: Proxyk névtelenítése

en: Satellite providers
hu: Műholdas szolgáltatók

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Albania, People's Socialist Republic of
hu: Albánia

en: Algeria, People's Democratic Republic of
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Andorra, Principality of
hu: Andorra

en: Angola, Republic of
hu: Angola

en: Antarctica (the territory South of 60 deg S)
hu: Antarktisz

en: Argentina, Argentine Republic
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Asia/Pacific Region
hu: Ázsia/Csendes-Óceán térsége

en: Australia, Commonwealth of
hu: Ausztrália

en: Austria, Republic of
hu: Ausztria

en: Azerbaijan, Republic of
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas, Commonwealth of the
hu: Bahamák

en: Bahrain, Kingdom of
hu: Bahrein

en: Bangladesh, People's Republic of
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bhutan, Kingdom of
hu: Bután

en: Bolivia, Republic of
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia és Hercegovina

en: Brazil, Federative Republic of
hu: Brazília

en: Bulgaria, People's Republic of
hu: Bulgária

en: Cambodia, Kingdom of
hu: Kambodzsa

en: Cameroon, United Republic of
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cape Verde, Republic of
hu: Zöldfoki-szk.

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szk.

en: Central African Republic
hu: Közép Afrikai Köztársaság

en: Chad, Republic of
hu: Csád

en: China, People's Republic of
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-szk.

en: Colombia, Republic of
hu: Kolumbia

en: Congo, Democratic Republic of
hu: Zaire

en: Congo, People's Republic of
hu: Kongó

en: Cote D'Ivoire, Ivory Coast, Republic of the
hu: Elefántcsontpart

en: Cuba, Republic of
hu: Kuba

en: Cyprus, Republic of
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Csehország

en: Denmark, Kingdom of
hu: Dánia

en: Djibouti, Republic of
hu: Dzsibuti

en: Dominica, Commonwealth of
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Egypt, Arab Republic of
hu: Egyiptom

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Europe
hu: Európa

en: Finland, Republic of
hu: Finnország

en: France, French Republic
hu: Franciaország

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Germany
hu: Németország

en: Greece, Hellenic Republic
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Vatikán

en: Hrvatska (Croatia)
hu: Horvátország

en: Hungary, Hungarian People's Republic
hu: Magyarország

en: Iceland, Republic of
hu: Izland

en: Indonesia, Republic of
hu: Indonézia

en: Iran, Islamic Republic of
hu: Irán

en: Iraq, Republic of
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Israel, State of
hu: Izrael

en: Italy, Italian Republic
hu: Olaszország

en: Jamaica
hu: Jamaika

en: Japan
hu: Japán

en: Jordan, Hashemite Kingdom of
hu: Jordánia

en: Kazakhstan, Republic of
hu: Kazahsztán

en: Korea, Democratic People's Republic of
hu: Észak-Kórea

en: Korea, Republic of
hu: Dél-Kórea

en: Kuwait, State of
hu: Kuvait

en: Kyrgyz Republic
hu: Kirgizisztán

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laosz

en: Latvia
hu: Litvánia

en: Lebanon, Lebanese Republic
hu: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
hu: Líbia

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg, Grand Duchy of
hu: Luxemburg

en: Madagascar, Republic of
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Malta, Republic of
hu: Málta

en: Mexico, United Mexican States
hu: Mexikó

en: Mongolia, Mongolian People's Republic
hu: Mongólia

en: Morocco, Kingdom of
hu: Marokkó

en: Mozambique, People's Republic of
hu: Mozambik

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal, Kingdom of
hu: Nepál

en: Netherlands Antilles
hu: Holland-Antillák

en: Netherlands, Kingdom of the
hu: Hollandia

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Nigeria, Federal Republic of
hu: Nigéria

en: Norway, Kingdom of
hu: Norvégia

en: Oman, Sultanate of
hu: Omán

en: Pakistan, Islamic Republic of
hu: Pakisztán

en: Philippines, Republic of the
hu: Fülöp-szk.

en: Poland, Polish People's Republic
hu: Lengyelország

en: Portugal, Portuguese Republic
hu: Portugália

en: Qatar, State of
hu: Katar

en: Romania, Socialist Republic of
hu: Románia

en: Russian Federation
hu: Oroszország

en: Rwanda, Rwandese Republic
hu: Ruanda

en: Saudi Arabia, Kingdom of
hu: Szaúd-Arábia

en: Senegal, Republic of
hu: Szenegál

en: Serbia and Montenegro
hu: Szerbia és Montenegró

en: Slovakia (Slovak Republic)
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szk.

en: Somalia, Somali Republic
hu: Szomália

en: South Africa, Republic of
hu: Dél-Afrika

en: Spain, Spanish State
hu: Spanyolország

en: Sudan, Democratic Republic of the
hu: Szudán

en: Sweden, Kingdom of
hu: Svédország

en: Switzerland, Swiss Confederation
hu: Svájc

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíria

en: Taiwan, Province of China
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tadzsikisztán

en: Thailand, Kingdom of
hu: Thaiföld

en: Tunisia, Republic of
hu: Tunézia

en: Turkey, Republic of
hu: Törökország

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom of Great Britain & N. Ireland
hu: Nagy-Britannia és Észak-Írország

en: United States of America
hu: Amerikai Egyesült Államok

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Viet Nam, Socialist Republic of
hu: Vietnám

en: Yemen
hu: Jemen

en: Yugoslavia
hu: Jugoszlávia

en: Zimbabwe
hu: Zimbabve

en: This is an unofficial build which accesses files in this directory:
hu: Ez egy nem hivatalos változat, ami ebben a mappában éri el a fájlokat:

en: Bitzi|Unknown
hu: Bitzi|Ismeretlen

en: Bitzi|Dangerous/Misleading
hu: Bitzi|Veszélyes/Félrevezető

en: Bitzi|Incomplete/Damaged
hu: Bitzi|Hiányos/Rossz

en: Bitzi|Substandard
hu: Bitzi|Színvonaltalan

en: Bitzi|Overrated
hu: Bitzi|Túlértékelt

en: Bitzi|Normal
hu: Bitzi|Normál

en: Bitzi|Underrated
hu: Bitzi|Alulértékelt

en: Bitzi|Complete
hu: Bitzi|Kész

en: Bitzi|Recommended
hu: Bitzi|Ajánlott

en: Bitzi|Best Version
hu: Bitzi|Legjobb változat

en: Support for this protocol is not yet implemented
hu: E protokoll támogatása még nincs megvalósítva

en: MAGNET URI contained source URL for an unsupported protocol
hu: MAGNET URI nem támogatott protokoll forrás-URL-jét tartalmazta

en: MAGNET URI contained exact topic search other than urn:sha1:
hu: MAGNET URI urn:sha1:-tól eltérő pontos keresést tartalmazott

en: Cannot handle the dropped data
hu: Nem lehet eldobott adatot kezelni

en: Protocol is not supported
hu: Nem támogatott protokoll

en: starts with
hu: kezdődik

en: contains the words
hu: szavakat tartalmaz

en: ends with
hu: végzdődik

en: contains the substring
hu: résszöveget tartalmaz

en: matches regex
hu: illik regkif-hez

en: is exactly
hu: egyezik

en: Builtin targets (not editable)
hu: Beépített célok (nem szerkeszthető)

en: Global filters
hu: Globális szűrők

en: Search filters
hu: Kereső szűrők

en: Free filters
hu: Szűrő felszabadítása

en: new
hu: új

en: none yet
hu: még nincs

en: no default filter
hu: Nincs alapért. szűrő

en: [no hash]
hu: [nincs h.]

en: If filename begins with "%s" %s
hu: Ha a fájlnév kezdete „%s” %s

en: (case-sensitive)
hu: (kis/nagybetűérzékeny)

en: If filename contains the words "%s" %s
hu: Ha a fájlnév „%s” %s szavakat tartalmaz

en: If filename ends with "%s" %s
hu: Ha a fájlnév vége „%s” %s

en: If filename contains the substring "%s" %s
hu: Ha a fájlnév „%s” %s résszöveget tartalmaz

en: If filename matches the regex "%s" %s
hu: Ha a fájlnév „%s” %s regkif-re illik

en: If filename is "%s" %s
hu: Ha a fájlnév „%s” %s

en: If IP address matches %s/%s
hu: Ha az IP-cím „%s” %s

en: If filesize is smaller than %s (%s)
hu: Ha a fájlméret kisebb, mint %s (%s)

en: If filesize is exactly %s (%s)
hu: Ha a fájlméret pontosan %s (%s)

en: If filesize is between %s and %s (%s - %s)
hu: Ha a fájlméret %s és %s közötti (%s - %s)

en: If urn:sha1 is same as for "%s"
hu: Ha urn:sha1 ugyanaz, mint „%s”-hez

en: If urn:sha1 is not available
hu: Ha urn:sha1 nem elérhető

en: Always
hu: Mindig

en: busy is set
hu: foglalt beállítva

en: busy is not set
hu: foglalt nincs beállítva

en: push is set
hu: nyomás beállítva

en: push is not set
hu: nyomás nincs beállítva

en: stable is set
hu: stabil beállítva

en: stable is not set
hu: stabil nincs beállítva

en: If flag %s%s%s%s%s
hu: Ha a jelzés %s%s%s%s%s

en: Always (all flags ignored)
hu: Mindig (minden jelzés mellőzve)

en: DISPLAY is undefined
hu: KIJELZÉS meghatározatlan

en: DISPLAY
hu: MUTAT

en: DON'T DISPLAY
hu: NEM MUTAT

en: DOWNLOAD is undefined
hu: LETÖLTÉS meghatározatlan

en: DOWNLOAD
hu: LETÖLT

en: DON'T DOWNLOAD
hu: NEM TÖLT LE

en: If flag %s%s%s
hu: Ha a jelzés %s%s%s

en: Always (all states ignored)
hu: Mindig (minden jelzés mellőzve)

en: %s%s %s jump to "%s"
hu: %s%s %s ugrás ide: „%s”

en: (Negated)
hu: (tagadva)

en: (deactivated)
hu: (kikapcsolva)

en: (invalid)
hu: (érvénytelen)

en: Global (pre)
hu: Globális (elő)

en: Global (post)
hu: Globális (utó)

en: RETURN
hu: VISSZATÉR

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Ping
hu: Kip

en: Pong
hu: Kop

en: Bye
hu: Viszlát

en: Vendor spec.
hu: Eladó leírás

en: Vendor std.
hu: Eladó std.

en: Push
hu: Nyomás

en: Query
hu: Keresés

en: Query hit
hu: Találat

en: Total
hu: Összesen

en: Improper hops/TTL combination
hu: Helytelen ugrás/TTL párosítás

en: Flow control
hu: Folyamvezérlés

en: Routing errors
hu: Útválasztó hiba

en: Searches to local DB
hu: Keresés helyi AB-ban

en: Hits on local DB
hu: Találat helyi AB-ban

en: Query hits received for local queries
hu: Helyi keresésre érkezett találatok

en: Query hits received for OOB-proxied queries
hu: OOB-proxy kérelmekre jött találatok

en: Queries requesting OOB hit delivery
hu: OOB találatkézbesítést kérő keresések

en: Stripped OOB flag on queries
hu: OOB jelzés törölve a keresésekből

en: Duplicates with higher TTL
hu: Többszöröződés magasabb TTL-lel

en: Duplicate OOB-proxied queries
hu: OOB-proxy kérelmek többszöröződése

en: OOB hits received for OOB-proxied queries
hu: Kapott OOB-találatok OOB-proxy keresésekre

en: OOB hits bearing alien IP address
hu: OOB-találatok idegen IP-címekkel

en: Unclaimed locally-generated OOB hits
hu: Gazdátlan helyben készített OOB-találat

en: Partially claimed locally-generated OOB hits
hu: Részben gazdátlan helyben készített OOB-találat

en: Compacted queries
hu: Tömörített keresések

en: Bytes saved by compacting
hu: Tömörítéssel megtakarított bájtok

en: UTF8 queries
hu: UTF-8-keresések

en: SHA1 queries
hu: SHA1-keresések

en: Broadcasted push messages
hu: Szórt nyomáskérelem

en: Push proxy relayed messages
hu: Proxy továbbította üzenetek nyomása

en: Push proxy broadcasted messages
hu: Proxy szórta üzenetek nyomása

en: Push proxy lookup failures
hu: Sikertelen proxy-keresés nyomása

en: Locally generated dynamic queries
hu: Helyben készített dinamikus keresés

en: Leaf-generated dynamic queries
hu: Levélben készített dinamikus keresés

en: OOB-proxied leaf queries
hu: OOB-proxy levél keresés

en: Fully completed dynamic queries
hu: Teljesen kész dinamikus keresés

en: Partially completed dynamic queries
hu: Részben kész dinamikus keresés

en: Dynamic queries ended with no results
hu: Eredménytelenül végződött dinamikus keresés

en: Fully completed dynamic queries getting late results
hu: Teljesen kész dinamikus keresés megkésett eredményekkel

en: Dynamic queries with partial late results
hu: Dinamikus keresés részben megkésett eredményekkel

en: Dynamic queries completed by late results
hu: Dinamikus megkésett eredményekkel teljes keresés

en: Queries seen from GTKG
hu: GTKG-ből észlelt keresés

en: Queries seen from GTKG that were re-queries
hu: GTKG-ből észlelt újrakért keresés

en: Queries advertising support of GGEP "H"
hu: GGEP „H” támogatást jelző keresés

en: GIV callbacks received
hu: Kapott GIV visszahívás

en: QUEUE callbacks received
hu: Kapott SOR vísszahívás

en: UDP messages with bogus source IP
hu: UDP-üzenet hamis küldő IP-vel

en: Alien UDP messages (non-Gnutella)
hu: Idegen UDP-üzenet (nem-Gnutella)

en: Unprocessed UDP Gnutella messages
hu: Feldolgozatlen UDP Gnutella-üzenet

en: node | nodes
hu[0]: csomópont

en: file | files
hu[0]: fájl

en: Done
hu: Kész

en: Please choose where to store files while downloading
hu: Kérem válassza ki, hogy hol tárolja a letöltés alatt levő fájlokat!

en: Please choose where to move files after successful download
hu: Kérem válassza ki, hogy hol tárolja a sikeresen letöltött fájlokat!

en: Please choose where to move corrupted files
hu: Kérem válassza ki, hogy hol tárolja a hibásan letöltött fájlokat!

en: Please choose a directory to share
hu: Kérem válasszon ki megosztandó mappát!

en: no size
hu: nincs méret

en: %u host | %u hosts
hu[0]: %u gazda

en: Queued
hu: Sorban

en:  (slot %d
hu:  (nyílás %d

en:  retry in %ds
hu:  %d után újra

en: Connecting...
hu: Kapcsolódás…

en: Push sent directly
hu: Nyomás elküldve közvetlenül

en: Push sent
hu: Nyomás elküldve

en: Failed to send push
hu: Nyomás elküldése sikertelen

en: Sending push
hu: Nyomás elküldése

en:  via %s
hu:  %s útján

en: Connecting
hu: Kapcsolódás

en: Sending request
hu: Kérelem elküldése

en: Request sent
hu: Kérelem elküldve

en: Reading headers
hu: Fejlécek olvasása

en: Falling back to push
hu: Visszaállás nyomásra

en: Sending request (%d%%)
hu: (%d%%) kérelem elküldése

en: Receiving headers
hu: Fejlécek fogadása

en: Aborted (Server down)
hu: Abbahagyva (kiszolgáló ki)

en: Aborted
hu: Abbahagyva

en: Completed
hu: Befejezve

en: Chunk done
hu: Darab kész

en: Waiting for SHA1 checking...
hu: SHA1 ellenőrzésre várakozás…

en: Computing SHA1 (%.02f%%)
hu: SHA1 számítása (%.02f%%)

en: ; Waiting for moving...
hu: ; Áthelyezésre várakozás…

en: ; Moving (%.02f%%)
hu: ; Áthelyezés (%.02f%%)

en: ; Moved (%s) %s
hu: ; Áthelyezve (%s) %s

en: (stalled)
hu: (elakadva)

en: Connected
hu: Összekapcsolva

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Retry in %ds
hu: %d után újra

en: Sinking (%s bytes left)
hu: Sűllyedés (%s bájt maradt)

en: Complete
hu: Kész

en: Removed %u download | Removed %u downloads
hu[0]: %u letöltés törölve

en: Forgot %u download | Forgot %u downloads
hu[0]: %u letöltés elfelejtve

en: Selected %u of %u queued download matching "%s". | Selected %u of %u queued downloads matching "%s".
hu[0]: %u kiválasztva a %u várakozó letöltésből, ami illik erre: „%s”

en: Downloading (%s)
hu: Letöltés (%s)

en: Finished
hu: Befejezve

en: No sources
hu: Nincs forrás

en: Queued (%d active, %d passive)
hu: Várósorban (%d aktív/ %d passzív)

en: Waiting
hu: Várakozás

en: %s (%s bytes)
hu: %s (%s bájt)

en: _File
hu: _Fájl

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Settings
hu: _Beállítások

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _View
hu: _Nézet

en: show _Toolbar
hu: _Eszköztár

en: show _Statusbar
hu: Á_llapotsor

en: show _Downloads
hu: Le_töltések

en: show _Uploads
hu: _Feltöltések

en: show _Connections
hu: _Kapcsolatok

en: HTTP traffic stats
hu: HTTP-forgalmi adatok

en: show HTTP incoming traffic
hu: bejövő HTTP forgalom

en: show HTTP outgoing traffic
hu: kimenő HTTP forgalom

en: Gnet traffic stats
hu: Gnet-forgalmi adatok

en: show Gnet incoming traffic
hu: bejövő gNet forgalom kijelzése

en: show Gnet outgoing traffic
hu: kimenő gNet forgalom kijelzése

en: Gnet leaf traffic stats
hu: gnet levélforgalmi adatok kijelzése

en: auto-hide leaf traffic stats
hu: gnet levélforgalmi adatok automata rejtése

en: show leaf incoming traffic
hu: bejövő végponti forgalom

en: show leaf outgoing traffic
hu: kimenő végponti forgalom

en: _About
hu: _Névjegy

en: Navigator
hu: Tájoló

en: Search
hu: Keresés

en: Hits
hu: Találat

en: New
hu: Új

en: _Passive
hu: _Passzív

en: A passive search matches any search results routed through this node
hu: A passzív keresésben minden találat, ami áthalad e ponton

en: Gnet connections
hu: Gnet kapcsolatok

en: %v/%u Gnet nodes
hu: %v/%u Gnet csomópont

en: uploads
hu: feltöltés

en: %v/%u uploads
hu: %v/%u feltöltés

en: downloads
hu: letöltés

en: %v/%u downloads
hu: %v/%u letöltés

en: HTTP traffic
hu: HTTP-forgalom

en: Click to toggle display.
hu: Kattintson a kijelző cseréjéhez!

en: in
hu: be

en: out
hu: ki

en: GnutellaNet traffic
hu: GnutellaNet-forgalom

en: Leaf traffic
hu: Levélforgalom

en: GnutellaNet connections
hu: GnutellaNet kapcsolat

en: Host
hu: Gép

en: Loc
hu: Hely

en: Flags
hu: Jelzések

en: User-Agent
hu: Alkalmazás

en: Ver
hu: Vál

en: Connected time
hu: Kapcsolat kora

en: Uptime
hu: Futási idő

en: Info
hu: Tájékoztató

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Disconnect from selected nodes
hu: Lekapcsolódás a kijelölt pontokról

en: Add
hu: Hozzáad

en: Try to connect to specified address
hu: Először a megadott címhez próbál kapcsolódni

en: Minimum
hu: Legkisebb

en: Maximum
hu: Legnagyobb

en: Ultrapeers in leaf mode
hu: Átjátszók végpontmódban

en: Quick-connect pool size
hu: Gyorskapcsolati tár mérete

en: Transferred data
hu: Átvitt adat

en: Uploaded:
hu: Feltöltve:

en: Downloaded:
hu: Letöltve:

en: Somebody tell me a sensible tooltip for this.
hu: Valaki mondjon egy értelmes tippet erre!

en: Chunks/Files:
hu: Darab/Fájl:

en: Volume:
hu: Méret:

en: Local node
hu: Saját pont

en: IP:Port:
hu: IP:Kapu:

en: The current IP address and listening port for this node. To change these go to Settings->Preferences->Network.
hu: E pont jelenlegi IP-címe és bejövő kapuja. Megváltoztatása: Beállítások→Beállítások→Hálózat

en: Uploads
hu: Feltöltések

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Range
hu: Rész

en: Status
hu: Állapot

en:  Kill selected
hu:  Kijelölt lelövése

en: Abort and remove all selected uploads
hu: Minden feltöltést abbahagy és eltávolít

en:  Clear completed
hu:  Befejezett törlése

en: Clear already completed uploads from list
hu: Sikeres feltöltések törlése

en: Auto clear completed uploads
hu: Magától takarítja a befejezett feltöltéseket

en: Auto clear failed uploads
hu: Magától takarítja a sikertelen feltöltéseket

en: Max. simultaneous uploads
hu: Legtöbb egyidejű feltöltés

en: Max. uploads to a single host
hu: Legtöbb feltöltés egy gépre

en: #|Uploads
hu: #|Feltöltések

en: Upload history
hu: Feltöltés-napló

en: Attempts
hu: Próbálkozás

en: Normalized
hu: Normalizált

en: Clear nonexistant files
hu: Nem létező fájlok törlése

en: Clear all
hu: Minden törlése

en: #|Upload Stats
hu: #|Feltöltési statok

en: Active sources
hu: Aktív forrás

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Download settings
hu: Letöltés beállítása

en: Max. simultaneous downloads
hu: Legtöbb egyidejű letöltés

en: Max. downloads from single host
hu: Legtöbb letöltés egy gépről

en: Bytes to back off on mismatch
hu: bájt vissza hiba esetén

en: Never send a push request
hu: Soha sem kér nyomást

en: Delete file on abort
hu: Abbahagyva fájl törlése

en: Remove file on mismatch
hu: Eltérő fájlok törlése

en: Auto clear stopped downloads
hu: Leállt letöltések önműködő törlése

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Unavailable
hu: Nem elérhető

en: _Abort selected
hu: Kijelöltet _abbahagy

en: Abort all selected downloads
hu: Kijelölt letöltések abbahagyása

en: _Resume selected
hu: Kijelöltet _folytat

en: Resume all selected downloads
hu: Minden kijelölt letöltés folytatása

en: Clear stopped
hu: Leálltak törlése

en: Clear completed, failed and unavailable downloads from list
hu: Sikeres, sikertelen és elérhetetlen letöltések törlése a listáról

en: [running]
hu: [működik]

en: active
hu: aktív

en: queued
hu: várakozó

en: Show settings
hu: Beállítások megjelenítése

en: Inactive sources
hu: Inaktív forrás

en: Select
hu: Kiválaszt

en: case sensitive
hu: kis/nagybetűérzékeny

en: Freeze queue
hu: Sor befagyasztása

en: Thaw queue
hu: Sor olvasztása

en: [queued downloads]
hu: [sorbaállított letöltések]

en:  queued (
hu:  sorbaállt (

en: [hosts alive]
hu: [működő gép]

en:  alive with
hu:  működik

en:  passive)
hu:  passzív)

en: Sources
hu: Forrás

en: Files to get
hu: Várt fájlok

en: File
hu: Fájl

en: Detail information
hu: Részletes tájékoztató

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Size:
hu: Méret:

en: Progress:
hu: Állapot:

en: Shows visual information on the download progress. Green chunks have been downloaded, with the brighter green chunks touched during this session. Yellow chunks are active right now; these active chunks are also marked with a triangle. Red chunks have not been downloaded yet. The blue line indicates which parts of the file have been seen on the network in this session.
hu: Képi tájékoztatást nyújt a letöltés helyzetéről. Zöld darabok letöltve, a világoszöldek érintve a jelen futási időszakban. Sárga darabok aktívak jelenleg. Piros darabok még nincsenek letöltve. A kék vonal jelzi azon részeket, amelyeket a jelen futási időszakban találtak a hálózatban.

en: Alternate filenames
hu: Alternatív fájlnevek

en: _Purge selected
hu: _Kijelölt takarítása

en: [all count]
hu: [minden számlálva]

en:  registered,
hu:  regisztrálva,

en: [with source count]
hu: [forrásszámokkal]

en:  with sources
hu:  forrással

en: #|Downloads
hu: #|Letöltések

en: Search results
hu: Keresési eredmények

en: Current search:
hu: Jelenlegi keresés:

en: Cl_ose search
hu: Keresés be_zárása

en: (no search)
hu: (nincs keresés)

en: General search settings (affect all searches)
hu: Általános keresési beállítás (minden keresésre hat)

en: Max. _number of results
hu: Eredmények leg_nagyobb száma

en: Ignored files are
hu: Mellőzött fájlok

en: Case-sensitive sorting
hu: Kisbetűérzékeny rendezés

en: _Remove manually downloaded files
hu: Kézi letöltések _törlése

en: _Hide downloaded files
hu: Letöltött fájlok el_rejtése

en: Information about selected file
hu: Tájékoztató a kijelölt fájlról

en: Source:
hu: Forrás:

en: Received:
hu: Kapott:

en: Vendor:
hu: Eladó:

en: Country:
hu: Ország:

en: Speed:
hu: Sebesség:

en: Servent ID:
hu: Kiszolgáló-azonosító:

en: Re_try search every
hu: Keresést ismétel minden

en: secs
hu: mp

en: _Download selected
hu: Kijelölt le_töltése

en: _Edit filters
hu: Szűrők _szerkesztése

en: Expand all
hu: Minden kibontása

en: Collapse all
hu: Minden összecsukása

en: _Clear results
hu: Eredmények _törlése

en: #|Search
hu: #|Keresés

en: Search _monitor enabled
hu: Keresés _figyelése

en: Show _last
hu: _Utolsó

en: searches
hu: keresés megjelenítése

en: #|Monitor
hu: #|Figyelő

en: _Update interval (sec)
hu: Időszerűsítés időtartama (mp)

en: _Deletion coeff. (0-100)
hu: _Törlési együttható (1-100)

en: Search Term
hu: Keresés

en: This Interval
hu: Ez időtartam

en: _Reset stats
hu: Adatok _nullázása

en: 0 terms counted
hu: 0 szó számlálva

en: #|Search Stats
hu: #|Kereső stat

en: General stats
hu: Általános

en: Type
hu: Típus

en: Count
hu: Szám

en: Drop reasons
hu: Ejtés indokai

en: Show reasons for
hu: Okok megjelenítése

en: Reason
hu: Ok

en: Show percentages
hu: Százalékok

en: Message/flow control stats
hu: Üzenet/folyamvezérlés stat

en: Received
hu: Fogadott

en: Expired
hu: Lejárt

en: Dropped
hu: Ejtett

en: Relayed
hu: Továbbított

en: Gen. queued
hu: Kész. sorban

en: Gen. sent
hu: Kész. kiküldve

en: Messages
hu: Üzenet

en: FC/TTL
hu: FV/TTL

en: FC/hops
hu: FV/ugrás

en: Show bytes
hu: Bájtok

en: Include headers
hu: Fejlécek kijelzése

en: Show protocol:
hu: Protokol kijelzése

en: Horizon stats
hu: Látóköri stat

en: #|Gnet Stats
hu: #|Gnet stat

en: Hostcache statistics
hu: Gazdatár statisztika

en: Cache
hu: Gyorstár

en: Hosts
hu: Gazda

en: Misses
hu: Hiány

en: Hostcache capacity
hu: Gazdatár mérete

en: Regular hosts
hu: Hagyományos gazdák

en: Clear
hu: Törlés

en: Ultrapeers
hu: Átjátszók

en: Bad hosts
hu: Rossz gazdák

en: #|Hostcache
hu: #|Gazdatár

en: You seem to be offline.
hu: Úgy tűnik ön nincs vonalban.

en: Your uploads are stalling at an abnormal rate, indicating that your bandwidth is probably saturated. You should not run as an ultra node, and try to reduce the allocated bandwidth to gtk-gnutella to avoid saturating both your incoming and outgoing paths.
hu: A feltöltései abnormális arányban akadnak el, jelezve, hogy a sávszélessége telített. Ne futtasson átjátszó-üzemmódban, és próbálja csökkenteni a lefoglalt sávszélességet, hogy elkerülje a telítődést mind a bejövő, mind a kimenő úton.

en: You appear to be firewalled, both TCP-wise and UDP-wise. You will not see any push results, which may prevent you from seeing a large amount of results. You will not be able to send queries requesting out-of-band delivery of query hits.
hu: Gtk-gnutella szerint tűzfal mögött van TCP és UDP szerint is. Nem fog látni nyomási eredményeket, amely megakadályozhatja nagy mennyiségű adat fogadását. Nem lesz képes sávon kívüli találatokat eredményező kérelmek küldésére.

en: You appear to be firewalled, both TCP-wise and UDP-wise. You will not see any push results, which may prevent you from seeing a large amount of results. You will not be able to send queries requesting out-of-band delivery of query hits. However, it is possible to punch a hole into the UDP firewall, so you will be able to send out-of-band query hits.
hu: Gtk-gnutella szerint tűzfal mögött van TCP és UDP szerint is. Nem fog látni nyomási eredményeket, amely megakadályozhatja nagy mennyiségű adat fogadását. Nem lesz képes sávon kívüli találatokat eredményező kérelmek küldésére.Azonban lehetséges lyukat ütni az UDP-tűzfalon, így lehetséges sávon kívüli találatokat eredményező kérelmek küldése.

en: You appear to be TCP-firewalled, i.e. others cannot connect to you to download files. You will not see push results, which may prevent you from seeing a large amount of results.
hu: Gtk-gnutella szerint tűzfal mögött van TCP szerint, azaz mások nem csatlakozhatnak be fáljok letöltéséhez. Nem fog látni nyomási eredményeket, ami megakadályozhatja nagy mennyiségű eredmény fogadását.

en: You appear to be UDP-firewalled, i.e. you cannot receive unsolicited traffic via UDP. You will not be able to send queries requesting out-of-band delivery of query hits.
hu: Gtk-gnutella szerint tűzfal mögött van UDP szerint, azaz nem érkezhet kéretlen forgalom UDP útján. Nem lehet sávon kívüli találatokat kérő kereséseket intézni.

en: People can connect to you via TCP, but you are UDP-firewalled.  However, you can punch a hole into that firewall, allowing reception of replies to your UDP packets.  You will be able to send out-of-band query hits, but you won't be able to receive any.
hu: Be lehet csatlakozni TCP útján, de UDP tűzfal mögött van. Azonban üthet lyukat a tűzfalba engedélyezve az UDP-válaszcsomagokat. Lehet sávon kívüli találatokat küldeni, de fogadni nem.

en: People can connect to you, using both TCP and UDP. Push should work and you will be able to receive out-of-band results for your queries.
hu: Be tudnak csatlakozni TCP-t és UDP-t használva is. Nyomás működik és érkezhet sávon kívüli eredmény a keresésekre.

en: Running in leaf mode.
hu: Működés levélként.

en: Running in legacy mode. Consider switching to auto mode.
hu: Működés hagyományos üzemmódban. Fontolja meg az automatikus üzemmódot!

en: Running in ultrapeer mode.
hu: Működés átjátszóként.

en: Abort
hu: Abbahagy

en: Abort all...
hu: Mindent abbahagy...

en: with the same name
hu: azonos névvel

en: with the same urn:sha1
hu: azonos urn:sha1-gyel

en: from the same host
hu: azonos gazdáról

en: Remove file
hu: Fájlt eltávolít

en: Resume
hu: Folytat

en: Move back to queue
hu: Sorba visszaállít

en: Force push mode
hu: Nyomás-üzemmódot kényszerít

en: Copy URL to clipboard
hu: URL vágólapra másolása

en: Connect to host
hu: Géphez csatlakozik

en: Start now
hu: Most kezd

en: Drop results...
hu: Ejtés indokai

en: Adds "don't display" rules matching the selected files names to the search filter.
hu: „elrejtés” szabály felvétele a kijelölt fájlokkal azonos nevűekre a kereső szűrőbe.

en: Adds "don't display" rules matching the selected files urn:sha1 to the search filter.
hu: „elrejtés” szabály felvétele a kijelölt fájlokkal azonos urn:sha1-űekre kereső szűrőbe.

en: Globally drop results...
hu: Eredmények globális ejtése...

en: Adds "don't display" rules matching the selected files names to the global pre-filter.
hu: „elrejtés” szabály felvétele a kijelölt fájlokkal azonos nevűekre a globális előszűrőbe.

en: Adds "don't display" rules matching the selected files urn:sha1 to the global pre-filter.
hu: „elrejtés” szabály felvétele a kijelölt fájlokkal egyező urn:sha1-űekre a globális előszűrőbe.

en: Auto-download selected by...
hu: Automatikus letöltés kiválasztva a következő szerint…

en: name
hu: név

en: New search from selected
hu: Új keresés a kiválasztottakból

en: Stop this search
hu: Leállítja e keresést

en: Resume this search
hu: Folytatja e keresést

en: Restart this search
hu: Újrakezdi e keresést

en: Duplicate this search
hu: E keresés megkettőzése

en: Show tabs
hu: Fülek megjelenítése

en: Configure columns
hu: Oszlopok beállítása

en: Bitzi Metadata
hu: Bitzi leírók

en: Add as search
hu: Keresésként hozzáadás

en: Disconnect
hu: Szétkapcsolás

en: Nothing for now
hu: Most semmit

en: Ruleset editor
hu: Szabálytárszerkesztő

en: _Create filter
hu: Szűrő _teremtése

en: Filter
hu: Szűrő

en: Rules
hu: Szabályok

en: Match
hu: Illesztés

en: enabled
hu: engedélyezett

en: Remove filter
hu: Szűrő eltávolítása

en: A filter cannot be removed if it is bound to a search or if it is in use (used as a target in a rule).
hu: Szűrőt nem lehet eltávolítani, ha kereséshez kötött és használják (szabály célja).

en: !
hu: ¬

en: Condition
hu: Feltétel

en: Target
hu: Cél

en: Remove all rules
    from this filter
hu: Minden szabályt
    töröl e szűrőből

en: Reset all rule stats
    in this filter
hu: Szabálystatisztika-adatok
    nullázása e szűrőre

en: Reset filter stats
    for this filter
hu: Szűrőstatisztika-adatok
    nullázása e szűrőre

en: Reset filter stats
    for all filters
hu: Szűrőstatisztika-adatok
    nullázása minden szűrőre

en: Add name rule
hu: Névszabály

en: Add size rule
hu: Méretszabály

en: Add flag rule
hu: Jelzésszabály

en: Add jump rule
hu: Átugrásszabály

en: Add IP rule
hu: IP-szabály

en: Add state rule
hu: Állapotszabály

en: #|Add/Remove
hu: #|Felvétel/Törlés

en: invert condition
hu: fordított feltétel

en: mark only
hu: csak megjelöl

en: Condition: If filename matches
hu: Feltétel: ha a fájlnév illik

en: Add/Replace
hu: Felv/Csere

en: #|Filename
hu: #|Fájlnév

en: Condition: If IP address matches
hu: Feltétel: ha az IP-cím illik

en: IP address
hu: IP-cím

en: network mask
hu: hálózati maszk

en: #|IP address
hu: #|IP-cím

en: Condition: If file size matches
hu: Feltétel: ha a fájlméret illik

en: Minimum size:
hu: Legkisebb méret:

en: Maximum size:
hu: Legnagyobb méret:

en: bytes
hu: bájt

en: #|Filesize
hu: #|Fájlméret

en: Condition: always
hu: Feltétel: mindig

en: There is no condition. When this rule is reached, the matching will continue in the specified target filter. That's also why you can't invert this condition. If you could, this rule would just be ignored.
hu: Nincs feltétel. Amikor ezt a szabályt eléri, az illesztés folytatódik a célként megadott szűrőben. Ezért nem lehet megfordítani ezt a feltételt. Ha lehetne, ez a feltétel mellőzve lenne.

en: #|Jump
hu: #|Ugrás

en: Condition: If urn:sha1 matches
hu: Feltétel: ha urn:sha1 illik

en: SHA1 hash (not editable, add from search popup)
hu: SHA1 hash (nem szerkeszthető, a kereső felugróból lehet hozzáadni)

en: Originally obtained from
hu: Eredetileg jön

en: Condition: If result has flags
hu: Feltétel: ha az eredményben vannak jelzések

en: Busy
hu: Foglalt

en: unset
hu: kikapcsolva

en: ignored
hu: mellőzve

en: set
hu: bekapcsolva

en: Stable
hu: Stabil

en: #|Flags
hu: #|Jelzések

en: Condition: If current filter result properties match
hu: Feltétel: ha a jelenlegi szűrő eredmény tulajdonságai illenek

en: don't
hu: ne

en: undefined
hu: meghatározatlan

en: do
hu: tegye

en: ignore
hu: mellőz

en: #|State
hu: #|Állapot

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Revert
hu: Visszaállít

en: Ok
hu: OK

en: Cancel
hu: Mégsem

en: gtk-gnutella shutdown
hu: gtk-gnutella leállítása

en: Gtk-Gnutella is shutting down.
    Sending bye messages to peers.
    
    Grace time remaining:
hu: Gtk-gnutella leáll.
    Elköszönés a többi csomóponttól.
    
    Türelmi idő:

en: [time]
hu: [idő]

en: About gtk-gnutella
hu: Gtk-gnutella névjegye

en: [name and version]
hu: [név és változat]

en: Original author:
hu: Eredeti szerző:

en: Core development:
hu: Belső fejlesztés:

en: PARQ development:
hu: PARQ fejlesztése:

en: Project leader:
hu: Tervvezető:

en: GUI development:
hu: Külső fejlesztés:

en: Swarming development:
hu: Zsúfolás fejlesztése:

en: Raphael Manfredi
hu: Raphaël Manfredi

en: Contributors:
hu: Hozzájárultak:

en: ==> We are looking for people who want to contribute to this fine tool. <==
hu: ⇒ Keresünk további személyeket, akik hozzá akarnak járulni e remek eszközhöz. ⇐

en: Visit http://gtk-gnutella.sourceforge.net/.
hu: Böngéssze a „http://gtk-gnutella.sourceforge.net”-et!

en: Join the users or developers mailing lists.
hu: Csatlakozzon a használói vagy fejlesztői levelező listához.

en: Meet us on #gtk-gnutella at irc.freenode.net.
hu: Találkozzunk a „#gtk-gnutella” csatornán az „irc.freenode.net”-en!

en: This product includes GeoIP data created by MaxMind, available from
    http://maxmind.com/
hu: E termék tartalmazza a MaxMind által készített GeoIP adatokat, amelyek 
    elérhetőek a következő helyen: http://maxmind.com/

en: _Close
hu: _Bezár

en: Copy rule
hu: Szabály másolása

en: Paste rule
hu: Szabály beillesztése

en: gtk-gnutella: Quit?
hu: gtk-gnutella: Kilépés?

en: Please confirm:
hu: Kérem erősítse meg:

en: Do you really want to quit?
hu: Biztosan ki akar lépni?

en: Yes
hu: Igen

en: No, take me back!
hu: Nem, vissza!

en: Preferences
hu: Beállítások

en: IP settings
hu: IP beállítások

en: Current IP settings (Address:Port):
hu: Jelenlegi IP beállítás (cím:kapu):

en: not yet determined
hu: nincs még meghatározva

en: Force local _IP to
hu: Helyi IP _kényszerítése erre:

en: _Listen port
hu: _Bejövő kapu

en: Disable: 0, Random: 1
hu: Letiltás: 0, Véletlen: 1

en: Public _hostname
hu: Nyilvános _gazdanév

en: Enable _UDP
hu: UDP engedélyezése

en: Proxy settings
hu: Proxy beállítása

en: H_ost:
hu: G_azda:

en: TCP _Port:
hu: TCP _Kapu:

en: Proxy _type:
hu: Proxy _típusa:

en: Use username and password to _authenticate to proxy
hu: Nevet és jelszót használ az azonosításhoz a proxy

en: _Username
hu: _Felhasználó

en: Pass_word
hu: _Jelszó

en: Local networks
hu: Helyi hálózatok

en: _Try to connect to local networks first
hu: A helyi hálózatokhoz _próbál először csatlakozni

en: Allow connections from and to _LAN addresses
hu: Kapcsolatok engedélyezése _LAN címekre/ről.

en: Enter a semicolon separated list of networks that are local to you in the form of ip/bits or ip/netmask (eg 192.168.1.0/24 or 192.168.1.0/255.255.255.0)
hu: Sorolja fel pontosvesszővel elválasztva a hálózatokat, amelyek önnek helyiek! Használja a következő alakot: ip/bitek vagy ip/maszk (pl. 192.168.1.0/24 vagy 192.168.1.0/255.255.255.0)

en: Banning
hu: Foglalás

en: Max. file _descriptors reserved
hu: Legtöbb fájl_leíró fenntartva

en: Max. _percentage of file descriptors
hu: Használt fájleírók legnagyobb _százaléka

en: Hard limit of _file descriptors used
hu: _Használt fájleírók kemény korlátja

en: Actual amount of file descriptors used -- cannot be changed at runtime
hu: A használt fájleírók száma – futási időben nem változtatható

en: Currently used
hu: Jelenleg használt

en: [place holder]
hu: [töltelék]

en: Clock synchronisation
hu: Óra szinkronizálása

en: Host runs _NTP
hu: NTP használata

en: Clock skew:
hu: Órahiba

en: Miscellaneous
hu: Egyebek

en: Enable "_shell" control interface
hu: A „shell” vezérlőfelület engedélyezése

en: Socket receive buffer size
hu: Foglalat fogadó sormérete

en: _Gnutella RX buffer:
hu: _Gnutella RX sor:

en: _Download RX buffer:
hu: _Letöltő RX sor:

en: Network
hu: Hálózat

en: Gnutella network mode
hu: Gnutella hálózati üzemmód

en: Configured peermode
hu: Beállított pontmód

en: Monitor bad node IP addresses
hu: Rossz IP címek figyelése

en: Monitor and auto-ban unstable servent types
hu: Instabil kiszolgálók figyelése és kizárása

en: Ultrapeer mode settings
hu: Átjátszó üzemmód beállításai

en: Legacy connections
hu: Hagyományos kapcsolatok

en: Maximum # of leaves
hu: Végpontok legnagyobb száma

en: Ultrapeer promotion statistics
hu: Átjátszóvá előléptetés statisztikái

en: Last check
hu: Utolsó ellenőrzés

en: Last switch
hu: Utolsó átállás

en: Large enough uptime
hu: Elég hosszú futási idő

en: Not firewalled
hu: Nincs tűzfalazva

en: Enough file descriptors
hu: Elég fájleíró

en: Enough physical memory
hu: Elég fizikai memória

en: Enough available bandwidth
hu: Elég használható sávszélesség

en: IP address stability
hu: IP-cím stabilitás

en: Sufficient average uptime
hu: Elég átlagos futási idő

en: Enough min # of connections
hu: Elegendő a legkevesebb kapcsolat

en: Searches
hu: Keresések

en: Limit search _results to
hu: Keresés _eredményeinek korlátja

en: This limits how many results gnutella returns to other people searching your files.
hu: Ez a korlátozza, hogy másoknak mennyi eredményt adunk fájlkeresésekre.

en: items
hu: elem

en: Default search _reissue timeout
hu: Alapértelmezett keresés-_ismétlés türelmi ideje

en: seconds
hu: másodperc

en: Out of Band Querying
hu: Sávon kívüli keresés (OOB)

en: Queries ask for OOB results
hu: OOB-eredményeket kérő keresések

en: Honour OOB flag in queries
hu: OOB jelzés kezelése kérelmekben

en: Act as OOB proxy for leaves
hu: OOB-proxy levelekhez

en: Search queue
hu: Keresősor

en: Spacing
hu: Köz

en: GnutellaNet timeouts (all values in seconds)
hu: GnutellaNet türelmi idők (minden érték másodpercben)

en: Connectin_g timeout
hu: _Kapcsolódás türelmi ideje lejárt

en: Connected time_out
hu: Csatlakozás türelmi ideje lejárt

en: T_X flow control timeout
hu: T_X folyamvezérlés türelmi ideje

en: Incoming connecting timeout
hu: Bejövő kapcsolat válaszideje

en: GnutellaNet TTL settings
hu: GnutellaNet TTL beállítása

en: Max _TTL
hu: Legnagyobb _TTL

en: M_y TTL
hu: _Saját TTL

en: from _nodes within a
hu: _pontoktól a köv-n belül

en: Max # of _high TTL msg
hu: Legtöbb _magas TTL üzenet

en: H_ard TTL limit
hu: _Kemény TTL korlát

en: Amount of tolerable messages above hard TTL limit per node
hu: Kemény TTL korlát feletti üzenetek tűrhető mennyisége

en: Max hard TTL limit (hop+ttl) on message
hu: TTL (hop+TTL) kemény felső korlátja üzenetre

en: Hop radius for counting high TTL limit messages (#hops lower than...)
hu: Hálózati sugár magas TTL korlát üzenetek számlálásához (sugár kisebb mint...)

en: hops radius
hu: hálózati sugár

en: Quality management
hu: Minőségirányítás

en: Ratio of tolerable duplicate messages per _node
hu: Kettőzött üzenetek tűrhető aránya _csomópontonként

en: Number of tolerable _duplicate messages per node
hu: _Kettőzött üzenetek tűrhető száma csomópontonként

en: RX flow control ratio
hu: RX folyamvezérlés aránya

en: _Messages
hu: _Üzenetek

en: Watch for similar queries
hu: Hasonló keresések figyelése

en: Similar query half-life
hu: Hasonló keresés felezése

en: Leaf requery threshold
hu: Végponti újrakérés késleltetése

en: Connection settings
hu: Kapcsolat beállítása

en: Connections reserved for gtk-gnutella nodes
hu: Gtk-gnutella társaknak fenntartott kapcsolatok

en: Max connections allowed per unique vendor
hu: Legtöbb egy szállítóra jutó kapcsolat

en: Other
hu: Más

en: Hops random factor
hu: Sugár véletlen szorzója

en: Clean up queries before processing
hu: Keresések takarítása feldolgozás előtt

en: GnutellaNet message size limits
hu: GnutellaNet üzenetméret korlátok

en: Forwarded
    message
hu: Továbbított
    üzenet

en: Size threshold
    before kicking
hu: Rúgás előttimérettűrés

en: (not forwarded)
hu: (nem továbbított)

en: Maximum size
    allowed
hu: Engedélyezett
    legnagyobb méret

en: General
hu: Általános

en: Use _surplus bandwidth
hu: _Maradék sávszélesség használata

en: Prefer _compressed connections
hu: _Tömörített kapcsolatokat szereti

en: Use IP _Type of Service (TOS)
hu: IP-szolgáltatástípus (TOS) használata

en: Available bandwidth
hu: Használható sávszélesség

en: Total input bandwidth limit:
hu: Összes bejövő sávszélesség korlátja:

en: Total output bandwidth limit:
hu: Összes kimenő sávszélesség korlátja:

en: Measured HTTP latency:
hu: Mért HTTP késés:

en: secs
hu: mp

en: Bandwidth limits for GnutellaNet traffic
hu: GnutellaNet forgalmi sávszélesség korlátai

en: _Outgoing traffic
hu: _Kimenő forgalom

en: _Incoming traffic
hu: _Bejövő forgalom

en: Ultrapeer mode
hu: Átjátszó üzemmód

en: Outgoing traffic to lea_ves
hu: Levelekhez kimenő forgalom

en: Incoming traffic from _leaves
hu: Levelektől bejövő forgalom korlátja

en: Bandwidth limits for HTTP traffic
hu: HTTP-forgalom korlátai

en: Cumulative _download rate
hu: Összes _letöltés

en: Cumulative _upload rate
hu: Összes _feltöltés

en: Enable dynamic upload slots _allocation
hu: Feltöltőnyílás _foglalása dinamikusan

en: Until the configured percentage of outgoing HTTP bandwidth is in use, open additional upload slots on request.
hu: Újabb feltöltő-nyílásokat enged, amíg a kimenő HTTP sávszélességből a megadott százalék nem használt.

en: Report an upload connection _speed of
hu: A következő feltöltési _sebesség jelentése

en: What other people see as your connection speed.
hu: Amit a többiek látnak mint kapcsolat sebessége

en: kbps to peers
hu: kb/s csomópontokhoz

en: _Compute upload connection speed
hu: Feltöltési sebesség _számítása

en: Bandwidth
hu: Sávszélesség

en: Keep downloading/incomplete files in
hu: Letöltésfájlok helye

en: _Browse
hu: _Tallóz

en: Move completely downloaded files to
hu: Letöltött fájlok helye

en: Move corrupted downloaded files to
hu: Rossz letöltött fájlok helye

en: Convert spaces to underscores in generated filenames
hu: Szóközök átalakítása aláhúzásra a készített fájlnevekben.

en: Convert "evil" characters (like shell meta characters) to underscores in generated filenames
hu: A „gonosz” jelek (héj vezérlőjelei) átalakítása aláhúzásra a készített fájlnevekben.

en: Apply above conversions, upon startup, to existing files in the downloading directory
hu: Alkalmazzuk a fenti átalakításokat induláskor a meglévő fájlokra a letöltés mappában.

en: Resume and retry
hu: Folytat és ismétel

en: _Overlap when resuming
hu: Át_fedés folytatáskor

en: Maximum number of _retries
hu: Ismétlések legnagyobb száma

en: Maximum attempts to make, not counting HTTP busy indications
hu: Legtöbb próbálkozás, nem számítva a HTTP foglalt jelzéseket

en: Amount of bytes to overlap when resuming download
hu: Átfedő bájtok száma folytatáskor

en: Source quality
hu: Forrás minősége

en: Optimistic first _chunk
hu: Derűlátó első _darab

en: Require _URN
hu: _Urn igénylése

en: Require _server name
hu: _Kiszolgálónév igénylése

en: Delays and timeouts (all values in seconds)
hu: Késleltetések és türelmi idők (minden érték másodpercben)

en: Retry stopped delay
hu: Ismétlés késleltetése leállításkor

en: Retry refused delay
hu: Ismétlés késleltetése elutasításkor

en: Retry busy delay
hu: Ismétlés késleltetése foglalt jelzésnél

en: Retry timeout delay
hu: Ismétlés késleltetése türelem fogytán

en: Retry timeout max
hu: Ismétlés türelmi ideje legfeljebb

en: Retry timeout min
hu: Ismétlés türelmi ideje legalább

en: _Push sent timeout
hu: _Nyomás türelmi ideje lejárt

en: Delay in seconds to wait when running download stops
hu: Késleltetés másodpercben, amikor a letöltés megáll

en: Delay in seconds to wait if connection is refused
hu: Késleltetés másodpercben, ha a kapcsolatot elutasítják

en: Delay in seconds to wait after HTTP busy indication
hu: Késleltetés másodpercben foglalt jelzés után

en: Delay in seconds to wait after connection failure
hu: Késleltetés másodpercben sikertelen csatlakozás után

en: Maximum seconds to wait on auto-retry timeouts
hu: Legtöbb másodperc várakozás auto-ismétlés türelem fogytán

en: Minimum seconds to wait on auto-retry timeouts
hu: Legkevesebb másodperc várakozás auto-ismétlés türelem fogytán

en: Number of seconds before timeout for a connecting download
hu: Letöltő kapcsolódás türelmi ideje másodpercben

en: Number of seconds before timeout for a 'push sent' download
hu: Nyomás-kérés türelmi ideje másodpercben

en: Number of seconds before timeout for a connected download
hu: Kapcsolódott letöltés türelmi ideje másodpercben

en: Downloading from multiple sources (swarming)
hu: Letöltés több forrásból (zsúfolás)

en: Enable s_warming
hu: _Zsúfolás engedélyezése

en: A_ggressive mode
hu: _Heves üzemmód

en: M_inimum chunk size
hu: Leg_kisebb darabméret

en: Ma_ximum chunk size
hu: Leg_nagyobb darabméret

en: Strict SHA_1 matching
hu: Szigorú SHA_1 illesztés

en: Use fu_zzy matching
hu: Laza illesztés használata

en: Fuzzy threshold
hu: Lazaság foka

en: _Apply fuzzy filter on download mesh entries
hu: Laza szűrő _alkalmazása a letöltőháló elemeire

en: Watch hits for _alternate sources
hu: _Alternatív források figyelése

en: _Feed mesh from hits
hu: Találatok _letöltőhálóba helyezése

en: Downloads
hu: Letöltések

en: _Path(s) to files
hu: _Elérési út(ak) a fájlokhoz

en: _Add directory
hu: Mappa felvétele

en: _Rescan
hu: Újra_felmérés

en: Files scanned
hu: Fájl felmérve

en: Ignore symbolically linked _directories
hu: Szimbólikus link-_mappák mellőzése

en: Ignore symbolically linked regular _files
hu: Szimbólikus link-_fájlok mellőzése

en: Search _extensions
hu: Keresett _végződések

en: Timeouts (all values in seconds)
hu: Türelmi idők (minden érték másodpercben)

en: Partial File Sharing
hu: Részleges fájlmegosztás

en: First chunk _size
hu: Első darab _mérete

en: Enable upload of _partially downloaded files
hu: Részben letöltött fájlok feltöltése engedélyezve

en: Statistics:
hu: Statisztika:

en: Library scanning:
hu: Könyvtárfelmérés

en: Last scan initiated on:
hu: Utolsó felmérés indult:

en: File scanning time:
hu: Fájlfelmérés ideje:

en: Query Routing Protocol:
hu: Keresés-irányítás protokoll:

en: Indexing started on:
hu: Indexelés kezdete:

en: and lasted
hu: és tartott

en: Table generation started on:
hu: Táblagenerálás kezdete:

en: Patch generation started on:
hu: Foltgenerálás kezdete:

en: Query routing table information:
hu: Keresésirányítási-táblainformáció:

en: Keywords:
hu: Kulcsszók:

en: Slots:
hu: Nyílások:

en: Filled slots:
hu: Tele nyílások:

en: Generation:
hu: Készítés:

en: Filled ratio:
hu: Telítettség:

en: Conflict ratio:
hu: Ütközési arány:

en: Query routing patch information:
hu: Keresésirányítási foltinformáció:

en: Raw length:
hu: Nyers hossz:

en: Compressed length:
hu: Tömörített hossz:

en: Compression ratio:
hu: Tömörítési arány:

en: Show _confirmation dialog when leaving gtk-gnutella
hu: Gtk-gnutellából kilépéskor megerősítés dialógus

en: Show _tooltips (does not affect all tooltips yet)
hu: _Tippek (még nincs hatással minden tippre)

en: Try to keep 'dead' entries around for
hu: „Holt” bejegyzések tartása

en: Update search results pane every
hu: Keresési eredmények lap frissítése

en: Toolbar style
hu: Eszöztár-stílus

en: Expert mode
hu: Haladó

en: Show additional information and settings for advanced and _expert users
hu: További információk és beállítások haladó és _gyakorlott felhasználóknak.

en: GnutellaNet display
hu: GnutellaNet kijelző

en: Display detailed traffic information
hu: Részletes forgalmi tájékoztató

en: Detailed traffic information to display
hu: Részletes forgalmi tájékoztató kijelzőre

en: TX compression
hu: TX tömörítés

en: RX compression
hu: RX tömörítés

en: TX speed
hu: TX Sebesség

en: RX speed
hu: RX sebesség

en: TX queries
hu: TX keresések

en: RX queries
hu: RX keresések

en: TX query hits
hu: TX találatok

en: RX query hits
hu: RX találatok

en: Generated queries
hu: Generált keresések

en: Pending local queries
hu: Függő helyi keresések

en: TX dropped
hu: TX ejtve

en: RX dropped
hu: RX ejtve

en: QRP stats
hu: QRP statok

en: Dup / Bad / Weird
hu: Dup / Rossz / Furcsa

en: Ping / Pong round trip
hu: Kip / Kop körút

en: Library size
hu: Könyvtárméret

en: Library # of files
hu: # fájl könyvtára

en: RX wire bytes
hu: RX drót bájt

en: TX wire bytes
hu: TX drót bájt

en: User Interface
hu: Felhasználói felület

en: Debug levels
hu: Hibairányítás szintjei

en: Global
hu: Globális

en: _Core debug level
hu: _Mag hibairányítás szint

en: _GUI debug level
hu: _GUI hibairányítás szintje

en: _Lib debug level
hu: _Lib hibairányítás szintje

en: _Track properties
hu: _Nyomkövetés beállításai

en: _Stop collecting hosts
hu: Gazdatár feltöltésének le_állítása

en: Functionality
hu: Működés

en: _GWebCache
hu: _GWebGyorstár

en: UR_L handling
hu: _URL-kezelés

en: Dynamic _querying
hu: Dinamikus _keresés

en: Dynamic query _hits
hu: Dinamikus _találatok

en: _Vendor messages
hu: _Gyártó üzenetei

en: _Search management
hu: _Keresésigazgatás

en: _UDP traffic
hu: _UDPHTTP-forgalom

en: QR_P management
hu: QR_P-igazgatás

en: Query management
hu: Keresésigazgatás

en: Message routing
hu: Üzenetirányítás

en: GGEP extensions
hu: GGEP kiterjesztései

en: Pong caching
hu: Kop gyorstárazása

en: Diverse properties
hu: Különféle tulajdonságok

en: The current IP address was set at:
hu: Amikor a jelenlegi IP-címet meghatározták:

en: Avg. time between IP address changes:
hu: Átlagos futási idő ugyanazzal az IP-címmel:

en: Running since:
hu: Mióta fut:

en: Avg. uptime of this servent:
hu: E csomópont átl. futási ideje:

en: Max. number of open files:
hu: Nyitott fájlok leg_nagyobb száma:

en: Available physical memory:
hu: Elég elérhető fizikai memória:

en: TCP crawler visits:
hu: TCP-mászó látogatása:

en: UDP crawler visits:
hu: UDP mászó látogatása:

en: Debugging
hu: Hibairányítás

en: Failed to create the search
hu: Nem sikerült a keresést elindítani

en: Created %u download | Created %u downloads
hu[0]: %u letöltés teremtve

en: %s from the %u selected item | %s from the %u selected items
hu[0]: %s a %u kijelölt elmből

en: Discarded %u result | Discarded %u results
hu[0]: %u eredmény eldobva

en: Extension
hu: Végződés

en: Metadata
hu: Leírók

en: Not in database
hu: Nincs az adatbázisban

en: <none>
hu: <semmi>

en: %u term counted | %u terms counted
hu[0]: %u szó számlálva

en: Couldn't find pixmap file: %s
hu: %s képfájl betöltése sikertelen!

en: Error loading pixmap file: %s
hu: Hiba %s képfájl betöltése közben!

en: Progress
hu: Helyzet

en: < 1s
hu: < 1mp

en: SHA1 figure
hu: SHA1 érték

en: SHA1 check
hu: SHA1 ellenőrzés

en: ERROR
hu: HIBA

en: OK
hu: JÓ

en: FAILED
hu: ROSSZ

en: Unknown status %u
hu: %u ismeretlen állapot

en: Aliases
hu: Álnevek

en: Cache contains
hu: Gyorstár tartalmaz

en: Download selected files
hu: Kijelölt fájlok letöltése

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Search
hu: _Keresés:

en: [Nodes]
hu: [Csomópont]

en: [Files]
hu: [Fájl]

en: [uptime]
hu: [futási idő]

en: Connect to
hu: Kapcsolódás

en: ultrapeers
hu: átjátszó csomóponthoz

en: Try to keep at least
hu: Megpróbál tartani legalább

en: and allow at most
hu: , és enged összesen legfeljebb

en: total connections up.
hu: élő kapcsolatot.

en: Use up to
hu: Felhasználhat

en: connections to connect more quickly while not all slots are used.
hu: kapcsolatot, hogy gyorsabban kapcsódjon, amíg nincs minden foglalat használatban.

en: The Global Unique IDentifier associated with this node. It's used for routing packets in the Gnutella network.
hu: E ponthoz tartozó globális egyedi azonosító (GUID). Ezt használják útválasztásra a Gnutella-hálózaton.

en: Address/Port:
hu: Cím/Kapu:

en: Uploaded data:
hu: Feltöltve:

en: Clear non-existent files
hu: Nem létező fájlok törlése

en: [active]
hu: [aktív]

en: [aqueued]
hu: [aktív sorban]

en: Remove completed downloads from list
hu: Sikeres letöltéseket töröl a listáról

en: _Clear completed
hu: Sikeres _törlése

en: Sho_w settings
hu: _Beállítások megjelenítése

en: Downloaded data:
hu: Letöltve:

en: Displaying
hu: Kijelzés

en: XML data:
hu: XML adat:

en: Flow _control
hu: Folyam_vezérlés

en: _Received
hu: _Kapott

en: Columns show hops
hu: Ugrások

en: New/replace
hu: Új/csere

en: Delete
hu: Törlés

en: You can use suffixes such as KB, KiB, MB, MiB, GB, GiB etc.
hu: Használhat ilyen utótagokat: KB, KiB, MB, MiB, GB, GiB stb.

en: Reverse DNS lookup
hu: Inverz tartománynév-feloldás

en: Gtk-Gnutella Configuration Wizard
hu: Gtk-Gnutella Beállító Tündér

en: <span weight="heavy" size="xx-large">Welcome to Gtk-Gnutella!</span>
hu: <span weight="heavy" size="xx-large">Üdvözli a Gtk-Gnutella!</span>

en: Select a directory to save _downloads to
hu: Válasszon ki egy mappát a _letöltéseknek:

en: Select one or more directories to be _shared on the Gnutella network:
hu: Válasszon egy vagy több mappát a Gnutella hálózaton _megosztandó fájloknak:

en: Listen on TCP _port:
hu: Bejövő TCP _kapu

en: Make sure your firewall does not block this port!
hu: Bizonyosodjon meg arról, hogy a tűzfal nem akadályozza e kaput!

en: Incoming connections
hu: Bejövő kapcsolatok

en: Type of internet _connection
hu: Internetkapcsolat típusa

en: These are only the basic settings. You can change them at any time later from the <i>Config</i> section. You'll also find a lot more fine-grained options to suit your needs.
hu: Ezek csak az alapvető beállítások, Később megváltoztathatja őket a <i>Beállítások</i> részben. Találni fog sok az igényeinek jobban megfelelő sokkal finomabb lehetőségeket is.

en: This option can give peformance boosts to those on a large network with many peers by trying to locate files on the local networks first.
hu: Ez a kapcsoló megnövelheti a teljesítményt sokpontú, nagy hálózatban azzal, hogy először a helyi hálózatokon keresi a fájlokat.

en: _Addresses of local network(s)
hu: Helyi hálózat(ok) _címe(i)

en: [banned count]
hu: [zároltszámláló]

en: [clock skew]
hu: [órahiba]

en: [no]
hu: [nincs]

en: seconds (0 - disable)
hu: másodperc (0 - tiltás)

en: Maximum percentage of connection slots a vendor can occupy.
hu: Az egy adó által foglalható legnagyobb nyílásszázalék.

en: Edit filters
hu: Szűrők szerkesztése

en: Close this search
hu: E keresés bezárása

en: Select all matching regex from queue
hu: Minden illeszkedő reg.kif. törlése a sorból

en: [pqueued]
hu: [passzív vár]

en: Leaf
hu: Levél

en: Ultrapeer
hu: Átjátszó

en: Legacy
hu: Hagyományos

en: Crawler
hu: Mászó

en: Move the cursor over a row to see details.
hu: Mozgassa a mutatót egy sor fölé, hogy lássa a részleteket!

en: Peer:
hu: Végpont:

en: Peermode:
hu: Üzemmód

en: incoming
hu: bejövő

en: outgoing
hu: kimenő

en: Reverse lookup for %s failed
hu: %s inverz keresése sikertelen

en: Reverse lookup in progress...
hu: Inverz keresés folyamatban…

en: Show search list
hu: Keresőlista

en: Passive
hu: Passzív

en: Query queued...
hu: Keresés vár…

en: Fresh regular
hu: Friss hagyományos

en: Valid regular
hu: Érvényes hagyományos

en: Fresh ultra
hu: Friss átjátszó

en: Valid ultra
hu: Érvényes átjátszó

en: Timeout
hu: Türelmi idő

en: Unstable
hu: Bizonytalan

en: Stats
hu: Statisztika

en: Hostcache
hu: Gazdatár

en: History
hu: Történet

en: Queue
hu: Váró

en: Monitor
hu: Figyelő

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc

en: %lu file shared (%s) | %lu files shared (%s)
hu[0]: %lu fájl megosztva (%s)

en: (avg)
hu: (átl)

en: Hello sent
hu: Üdv elküldve

en: Welcome sent
hu: Üdv elküldve

en: Closing: %s [Stop in %ds] RX=%d Q=%d,%d%%
hu: Zárás: %s [leállás %ds] RX=%d Q=%d,%d%%

en: Removing
hu: Törlés

en: Receiving hello
hu: Üdv fogadása

en: UNKNOWN STATUS
hu: ISMERETLEN ÁLLAPOT

en: Port must be between 1 and 65535
hu: Kapu 1 és 65535 közötti lehet

en: busy
hu: foglalt

en: stable
hu: biztos

en: push
hu: nyomás

en: bogus
hu: talmi

en: Found old searches file. The search information has been
    stored in the new XML format and the old file is renamed to
    %s
hu: Régi keresőfájl megtalálva. A keresési információk az új
    XML-formátumban elmentve és a régi fájl átnevezve
    %s-re.

en: could not rename %s as %s: %s
    The XML file will not be used unless this problem is resolved.
hu: Nem sikerült átnevezni %s-t %s-re: %s
    Az XML-fájl nem lesz használatban, amig ez a probléma meg nem oldódik.

en: Found old searches file. Loaded it.
    On exit the searches will be saved in the new XML format
    You may remove "searches.orig".
hu: Régi keresőfájl megtalálva, betöltve.
    Kilépéskor a keresések az új XML-formátumban lesznek elmentve.
    Eltávolíthatja a „searches.orig”-ot.

en: <unparsed>
hu: <feldolgozatlan>

en: (passive search)
hu: (passzív keresés)

en: %s%s%u %s (%u skipped, %u ignored, %u hidden, %u auto-d/l, %u %s) Hits: %u (%u TCP, %u UDP)
hu: %s%s%u %s (%u átugorva, %u mellőzve, %u rejtve, %u auto l/t, %u %s) Talált: %u (%u TCP, %u UDP)

en: [stopped]
hu: [leállt]

en: item | items
hu[0]: elem

en: dupe | dupes
hu[0]: dupla

en: No search
hu: Nincs keresés

en: The entered query is too long
hu: A megadott keresés túl hosszú

en: The SHA1 of the magnet is not validly encoded
hu: A mágnes SHA1-e érvénytelenül kódolva

en: The SHA1 query is not validly encoded
hu: Az SHA1-keresés érvénytelenül kódolva

en: Never
hu: Soha

en: No
hu: Nem

en: %u/%u host (%u%%) | %u/%u hosts (%u%%)
hu[0]: %u/%u gazda (%u%%)

en: loading...
hu: betöltés…

en: Reading host cache...
hu: Gazdatár olvasása

en: Reading ultra cache...
hu: Átjátszó gazdatár olvasása

en: *** RUNNING AN OLD VERSION! ***
hu: ☹☹☹ RÉGI VÁLTOZAT! ☹☹☹

en: *** UPLOADS STALLING, BANDWIDTH SHORTAGE? ***
hu: ☹☹☹ ELAKADT FELTÖLTÉSEK. KEVÉS A SÁVSZÉLESSÉG? ☹☹☹

en: *** FILE DESCRIPTORS HAVE RUN OUT! ***
hu: ☹☹☹ ELFOGYOTAK A FÁJLLEÍRÓK! ☹☹☹

en: *** FILE DESCRIPTORS RUNNING LOW! ***
hu: ☹☹☹ KEVÉS FÁJLLEÍRÓ! ☹☹☹

en: *** VERSION WILL SOON BECOME OLD! ***
hu: ☹☹☹ VÁLTOZAT HAMAROSAN ELAVUL! ☹☹☹

en: *** VERSION WILL BECOME OLD IN %d DAY! *** | *** VERSION WILL BECOME OLD IN %d DAYS! ***
hu[0]: ☹☹☹ VÁLTOZAT %d NAPON BELÜL ELAVUL! ☹☹☹

en: Hide settings
hu: Beállítások rejtése

en: Address/port changed to: %s
hu: Cím/Kapu %s-re változott

en: no sources
hu: nincs forrás

en: %u source | %u sources
hu[0]: %u forrás

en: %u active
hu: %u aktív

en: %u queued
hu: %u sorban

en: %u/%u connection | %u/%u connections
hu[0]: %u/%u kapcsolat

en: %u/%u upload | %u/%u uploads
hu[0]: %u/%u feltöltés

en: %u/%u download | %u/%u downloads
hu[0]: %u/%u letöltés

en: No output yet...
hu: Nincs még kimenet…

en: Got push, connecting back...
hu: Nyomás érkezett, visszakapcsolódás…

en: Completed (%s) %s
hu: Kész (%s) %s

en: stalled
hu:  (elakadva)

en: Waiting for headers...
hu: Fejlécekre várakozás…

en: Waiting for further request...
hu: További kérelmekre várakozás…

en: Unavailable range, waiting retry...
hu: Elérhetetlen intervallum, várakozás újra…

en: Transmission aborted
hu: Átvitel megszakítva

en: Transmission complete
hu: Átvitel kész

en: %s [%d] (slot %d / %d)
hu: %s [%d] (%d / %d nyílás)

en: lifetime:
hu: élettartam:

en: Sending QUEUE, connecting back...
hu: SOR küldése, visszacsatlakozás…

en: Sent QUEUE, waiting for headers...
hu: SOR elküldve, fejlécekre várakozás…
